Databáze českého amatérského divadla

Osobnosti: RADA, Petr, malíř, středoškolský profesor kreslení

Datum narození: 10.70. 185
Místo narození: Železný Brod
Datum úmrtí: 5.7.1915
Byl synem železnobrodského obchodníka

1873 absolvoval německou reálku v Liberci

1873-1878 studoval na malířské akademii ve Vídni, poté rok na AVU v Praze. Již za pobytu ve Vídni se intenzivně věnoval ochotnickému divadlu ve vídeňském spolku Pokrok. O prázdinách shormažďoval v Železném Brodě kolem sebe mládež k pořádání divadelních představení a různách zábav. Skupina si říkala Spekulanti

Po skončení studii působil jako profesor kreslení na německých reálkách v Liberci a Trutnově, z německých škol odešel pro silné vlastenecké cítění a věnoval se stavitelské praxi v Hrádku nad Nisou. Po dvou letech se vrátil do Prahy, aby složil státní zkoušky. Poté několik let působil jako profesor kreslení na karlínské reálce.

1881 se jako člen komparsu účastnil premiéry Smetanovy Libuše v pražském Národním divadle. V té době se stýkal s řadou českých divadelníků a občas uvažoval, zde by se neměl stát profesionálním hercem.

1887-1904 působil Českých Budějovicích, kde vedle své pedagogické činnosti rozvíjel všestrannou kulturní a osvětovou činnost. Věnoval se ochotnickému divadlu: organizoval divadlení představení mj. Tylova Strakonického dudáka , živé obrazy, alegorické vozy, maloval kulisy, navrhoval kostýmy. Věnoval se také loutkovému divadlu. V jednom z postranních pokojů svého bytu zřídil velké loutkové divadla. V mnoha reprízách zde hrál pro budějovickou mládež tradiční loutkovou hru Pan Franc ze zámku

1904 ustanoven profesoren ma gymnáziu v Truhlářské ulici. I v této době se věnoval ochotnickému divadlu jak v Praze, tak o prázdninách v Podkrkonoší.

1912 vystupoval v ochotnickém představení veselohry U bílého koníčka v Liberci.

Otec malíře Vlastimila Rady.
Bibliografie:
a.: Sto let od narození prof. Petra Rady, Lidová demokracie 6.1.1957

RADA, Vlastimi: Uplynulo již sto let, , ?, 18. 1.1957

Související Osobnosti

Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':