Databáze českého amatérského divadla

Osobnosti: RUSS, Richard LD

Datum narození: 1888
Středoškolský profesor. Vysokoškolské studium ukončil před rokem 1911. Byl celoživotně velkým propagátorem Sokola, publikoval řadu statí věnovaných sokolskému hnutí.

192x působil na reálném gymnáziu v Praze-Holešovicích, později profesor na reálném gymnáziu v Jindřichově Hradci. Již na gymnáziu v Praze se věnoval školnímu loutkovému divadlu. Vypracoval návrh konstrukce loutkového divadla určeného jak marionetám, tak maňáskům. Toto divadlo zřejmě i sám sestavil.

192x psal loutkové hry s výraznými vlasteneckými tendencemi. Pohádkové hry vkládal do současnosti, s oblibou využíval soudobé reálie (telefon, rádio, letadlo apod.). Hry nepřesahovaly bežnou úroveň tehdejší produkce.

1928 hra O smutné princezně a čarovném ptáku, premiéra v Loutkovém divadle NJP v Jindřichově Hradci. Hra získala první cenu v soutěži Československé obce sokolské.
Bibliografie:
Vlastní práce:
RUSS, Richard: Číslo legitimace 9881, 1930
RUSS, Richard: Baron Prášil v republice, bd.
RUSS, Richard: Drak ve škole, bd
RUSS, Richard: Jánošík a Kašpárek, 1918
RUSS, Richard: O pyšném králi a zaječím ocásku, bd.
RUSS, Richard: O smutné princezně a čarovném ptáku,
RUSS, Richard: Senzační vynález profesora Ptáčnika aneb Drak v reálném gymnáziu, bd.
RUSS, Richard: Začarovaný mlýn, bd.

RUSS, RIchard: Několik poznámek o pokusných metodách a studentských dramamtických kroužcích na středních školách, 1930
RUSS, Richard: Technické poznámky k jednotné konstrukci divadla pro loutky na prsty i na drátkách, Loutkář 9, 1022/23, s.71-73, 110-113, 122-126
RUSS, Richard: Zapomínaným maňáskům, Loutkář 9, 1922/23, s.7-8, 26-27

Životopisné:

BEZDĚK, Zdeněk: Dějiny české loutkové hry do roku 1945, 1983, s. 71, 74
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':