Databáze českého amatérského divadla
Osobnosti: NĚMEJC, Augustin, malíř
Datum narození: 1861
Místo narození: Nepomuk
Datum úmrtí: 1938
Místo úmrtí: Plzeň
Autor opon pro divadla v Plzni a v Zelené Hoře
Augustin Němejc (1861 Nepomuk u Plzně – 1938 Plzeň) byl malířem západních Čech. Vyučil se hodinářem a ve dvaadvaceti letech vstoupil na pražskou a o rok později na mnichovskou akademii (zde byl žákem Gysisovým a Wagnerovým). Kromě plzeňské opony vytvořil pro ochotníky ve své rodné obci oponu, kterou zakoupila kněžna Auerspergová. Žil v Plzni, kde pro městské muzeum namaloval tři velké lunety. V letech 1907-1925 působil na zdejším dívčím lyceu jako profesor kreslení. Soustavně zachycoval život lidu a národopisná specifika svého kraje. Uměleckým názorem i vlasteneckým zanícením patřil ke generaci dorostu Národního divadla.
Zpracoval Bronislav Pražan
Prof. Augustin Němejc (1861 - 1938)
Autor článku: Bc. Šárka Vlasáková, zveřejněno: 25.07 2006 ex www.Nepomucko
Narodil se 15. března 1861 v Nepomuku (čp. 129). Již od útlého věku se projevoval jeho nesporný umělecký talent. Jeho otec, povoláním řezník, ale neměl pro nadání svého syna pochopení, a poslal jej na vyučení hodinářskému řemeslu do Plzně. Touhu po umění a malování se mu však umlčet nepodařilo. V letech 1883-1884 studoval Augustin Němejc na pražské Akademii u profesora Sequense. Poté následovalo studium na malířské akademii v Mnichově. V Nepomuku žil až do roku 1902, kdy se natrvalo odstěhoval do Plzně. Zde se jako malíř věnoval pedagogické činnosti.
Jeho umělecká tvorba vycházela z tehdejšího společenského dění. Zaměřil se především na téma života venkovského a městského lidu a stal se tak neodmyslitelnou součástí regionální kultury. Mnohá jeho malířská díla zobrazují krajinu Nepomucka i život městečka samého. Na svých obrazech zvěčnil dnes již zapomenutá a zaniklá zákoutí zdejší krajiny. V době jeho plzeňského pobytu rozšířil své umělecké pojetí na celou oblast Plzeňska, která oplývala tehdy nesmírným folkloristickým bohatstvím, především lidovými kroji. Stal se jedním z protagonistů sociálně-kritické malby ve vývoji českého novodobého umění. Zejména v jeho ranné tvorbě je patrný vliv Vojtěcha Hynaise, autora opony Národního divadla.
Koncem 19. století se Augustin Němejc podílel na vzniku reprezentačních budov pro kulturu a společenský život v Plzni. Vytvořil trojici lunet pro Uměleckoprůmyslové muzeum a oponu pro divadlo Josefa Kajetána Tyla v Plzni.
Za své dílo byl oceněn řadou cen a stal se členem „Akademie věd a umění“.
Augustin Němejc zemřel 16. srpna 1938 v Plzni.
Bibliografie:
TETZELI, Jiří: Augustin Němejc - malíř českého venkova. [Plzeň] : J. Tetzeli, 2011, 101 s. : il. (převážně barev.), portréty, 1 faksim. ; 31 cm. Vyd. k 150. výročí narození Augustina Němejce a u příležitosti slavnostního otevření jeho rodného domu v Nepomuku
VALENTA, Jiří (ed.): Malované opony divadel českých zemí. Praha, NIPOS 2010, s. 44, 45, 100
Související Texty
- Němejc, Augustin - čl. Výtvarný básník a mistr velkých pláten, ex http://www.zelenahora.cz/zhrkzan.htm
- Plzeň, Divadlo J. K. Tyla, čl. o postavách na Němejcově oponě, 2006
- Plzeň, Divadlo J. K. Tyla: heslo in Valenta, Jiří (ed.): Malované opony divadel českých zemí. Praha, NIPOS 2010, s. 44, 45 (Jana Potužáková)
- Potužáková, Jana: Němejcova opona plzeňského divadla. Rkp. pro publikaci Malované opony českého divadla, 2009
- Zelená Hora: heslo in Valenta, Jiří (ed.): Malované opony divadel českých zemí. Praha, NIPOS 2010, s. 100.
Související Geografické celky
Související Opony
- Plzeň, Divadlo J. K. Tyla, opona, Plzeň vítá uměny na prahu nového divadla, Aug. Němejc, 1902
- Zelená Hora, Nepomuk, opona, Lumír pěje múzám, autor Augustin Němejc, 1886, zničena
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze.
Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.