Databáze českého amatérského divadla

Osobnosti: KOČÍ, Bohumil, LD

Datum narození: 1.6.1894
Místo narození: Praha
Akademický malíř

Od 1927 člen Loutkového divadla Umělecké výchovy v Praze. Působil zde jako výtvarník, ale do činnosti souboru zasahoval všestranně i jako osvětlovač, herec a dokonce i režisér.
Nejdříve se podílel na realizaci výtvarných návrhů dekorací a loutek O. Bubeníčka a V. Skály ke hrám: V. Sojka: MOM (1927), J. Kopenec: Revoluce na vsi (1928), F.Pocci: Sedm havranů (1929), Ch. Habersbergerová: Vašíkovo rozhodnutí (1929), A. Wenig: K Betlému ((1929), J. Offenbach: Fortuniova píseň (1930), J. Vopršel: Učeň černokněžník (1931), K. Mašek: Pohádkový zákon (1932). Posléze dělal samostatné výpravy a loutky ke hrám: K. Driml: Šuki a Muki (1929), Moliére: Lékářem snadno a rychle (1930 i režie), J. Verner: Tajemný přítel (1930), M. Záhořová-Němcová: Princezna Čárypíše, K. Mašek: Svatá noc (1931). K. Merta: Kašpárek králem (1931).

Patřil do skupiny výtvarníků, kteří v Umělecké výchově připravovali na začátku 30. let výraznou změnu inscenačního stylu. Ve svých výpravách a loutkách usiloval o odklon od přiliš popisného pojetí a snažil se prosadit větší stylizovanost. Upozornil na sebe experimentem se soustruhovanými loutkami pro inscenaci Offenbachovy opery Píseň Fortuniova. Nové možnosti loutkového divadla hledal a smysl pro divadelní účin prokazoval i propagací maňásků v inscenaci Moliérovy hry: Lékářem snadno a rychle a v parodické hříčce M. Záhořové-Němcové: Princezna Čárypíše.
Bibliografie:
-es-: Umělecká výchova, Loutkář 16, 1929/30, s. 234

-esop-: Umělecká výchova na Kr. Vinohradech, Loutkář 17, 1930/31, s. 125

KNÍŽÁK, Milan: Encyklopedie výtvarníků loutkového divadla v šeských zamích a na Slovensku od vystopovatelné minulosti do roku 1950, 2005, s. 449. Zde mylně zaměněn se sochařem Bohuslavem Josefem Kočím.

SKÁLA, Vít: Historie Loutkového divadla Umělecké výchovy, 1966, rkp. in Divadelní ústav Praha

TOMAN, Prokop: Nový slovník československých výtvarných umělců, 1947, s. 509
Archivy:
Výtvarné návrhy a cedule k inscenacím in Divadelní oddělení Národního muzea Praha, složka Umělecká výchova
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':