Databáze českého amatérského divadla

Osobnosti: KAŠPAR, Adolf, malíř a ilustrátor

Datum narození: 27.12.1877
Místo narození: Bludov u Moravského Šumperka
Datum úmrtí: 29.6.1934
Místo úmrtí: Železná Ruda
Malíř, grafik, ilustrátor. Narodil se v rodině obchodníka na Šumpersku, mládí prožil v Olomouci.

1899 maturoval na učitelském ústavu. Ještě téhož roku byl přijat do speciálky Maxe Pirnera na pražské Akademii výtvarných umění.

1904 ukončil studia na AVU, poté získal Hlávkovo cestovní stipendium, které mu umožnilo cestu do Italie, Německa a Paříže. Uplatňoval se především jako ilustrátor. K jeho vrcholním pracím patřily ilustrace k Babičce B. Němcové, k dílům A. Jiráska, K. V. Raisa, Z. Wintra a dalších českých autorů.

1905 nakreslil lept Loutkové divadlo, na němž zachytil lidovou loutkářku Arnoštku Kopeckou a jenž byl vydán jako prémie Mánesu.

1912 vytvořil rodinné loutkové divadlo, na kterém hrával pro svou dceru a rodinné přátele.

1913 se podílel na realizaci Dekorací českých umělců, které vydal Český svaz přátel loutkového divadla pro rodiiná loutková divadla. Pro první serii nakreslil Studovnu doktora Fausta.

Loutkovému divadlu, které ho již od mládí okouzlovalo, věnoval několik dalších leptů a kreseb. Připravoval také návrh kompletu rodinného loutkového divadla i s loutkami, ale z realizace sešlo. Rozvoji českého loutkářství, v té době zejména ochotnického, přispěl nejen svými ilustracemi, ale především váhou své umělecké osobnosti, jejiž zájem o loutky a loutkáře měl ohlas v kulturní veřejnosti .
Bibliografie:
C (V.Cinybulk): K nedožitým osmdesátinám Adolfa Kašpara, Československý loutkář 7, 1957, s. 279

katalog: Adolf Kašpar 1877-1934, NG Praha, 1977

KNÍŽÁK, Milan: Encyklopedie výtvarníků loutkového divadla v českých zemích a na Slovensku od vystopovatelné minulosti do roku 1950, 2005, s.433-4

nesign.: Malá vzpomínka na velkého umělce, Národní politika 28.6. 1944

SCHEYBAL, Josef V.: Adolf Kašpar, Život a dílo, 1957

TÁBORSKÝ, František: A. Kašpar, ilustrátor, malíř, grafik, 1935

VESELÝ, Jindřich: Za malířem Adolfem Kašparem, Loutkář 21, 1934-35, s. 4-6

Související Pojmy

Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':