Databáze českého amatérského divadla

Osobnosti: SIKORA, Roman, redaktor, divadelní kritik

Datum narození: 3.7.1970
Místo narození: Třinec
ROMAN SIKORA

Začínal hrát divadlo v Teatru im. majora Szmauza
působil jako redaktor Literárních novin (do 2009), divadelní kritik

Vyučil se na třineckém učilišti mechanikem automatizační techniky a
do 1992 pracoval v Třineckých železárnách na údržbě kolejí.
1999 absolvoval Divadelní fakultu JAMU v Brně v oboru činoherní dramaturgie v ateliéru Studio D pod vedením prof. Bořivoje Srby.
V současnosti je studentem doktorandského studia na pražské DAMU na katedře autorské tvorby a pedagogiky.
Dlouhá léta pracoval jako noční vrátný v Městském divadle Brno, odkud byl ředitelem Stanislavem Mošou vyhozen za kritickou recenzi jeho inscenace a divadla.
Několik let pracoval v Literárních novinách, odkud přednedávnem po převzetí listu novými majiteli spolu s ostatními členy „staré redakce“ odešel.

Je autorem řady politicko-kulturologických esejů, fejetonů, divadelních recenzí pro Literární noviny, Český rozhlas 3 Vltava a časopis Svět a divadlo, filmových a literárních kritik, kratičkých útvarů, které žánrově pojmenovává "dramatické nesmysly", a divadelních her, z nichž některé byly uvedeny na domácích i zahraničních scénách a jedna na Českém rozhlase.

1998 obdržel za hru Smetení Antigony druhou cenu v soutěži o nejlepší českou hru Nadace Alfréda Radoka.
Je jedním ze zakladatelů původního divadelního internetového časopisu věcné zuřivosti Yorick. (Yorick posléze /2009?/ jako teatrologický internetový časopis obnoven studenty divadelní vědy v Brně a Olomouci).
2007 o něm byl natočen filmový portrét "Sikora. Malý osobní marketingový epos" (režie Ivo Bystřičan).
Sikora býval charakterizován jako mladý rozhněvaný dramatik. Svůj odpor proti totalitním tendencím tržního systému, politickým manipulacím a zločinům a područí ideologie blahobytu a všeobjímající technologie staví na burcující síle slova, které často užívá v provokativních, surreálných a neobvyklých kombinacích.

V současné době žije v Praze.
Bibliografie:
Amatérská scéna 2009, č. 4

Související Obrázky

Sikora Roman


Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':
Sikora Roman