Databáze českého amatérského divadla

Osobnosti: TICHOVSKÝ, Julius, Trhová Kamenice, LD

Povoláním učitel, působil v Trhové Kamenici. Podle pamětníku byl výborný humorista a hudebník.

1878 vzniklo v Trhové Kamenici z jeho iniciativy loutkové divadlo. V městečku vykonal sbírku, a z výnosu zakoupil v Příbrami loutky značné velikosti. Oponu vymaloval Antonín Dvořák, abiturient reálky. Tichovský hrál s loutkami velmi dobře, na repertoáru měl většinou hry z publikace Komedie a hry Matěje Kopeckého, vydané v roce 1862. Loutkové divadlo hrál několik let. V městečku se loutkové divadlo se těšilo velkému zájmu, takže na jeho představeních "i místní honorace bývala zastoupena v plném počtu."

Od 1880 se zapojil do činnosti besedy Neruda. Pořádal silvestrovské zábavy, byl výborným tenoristou a pěkně hrál na čelo.
Bibliografie:
DUBSKÁ, Alice: Dvě století českého loutkářství. 2004, s. 152

HRNČÍŘ, František: Loutkové divadlo a Náropopisná výstava. Posel z Budče, 1894, s. 356

TULÁČEK, František: Vzpomínky. In K. V. Adámek: Hlinecko, 1914, s.85
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':