Databáze českého amatérského divadla

Osobnosti: VYDRA, Ladislav, DS, LD

Datum narození: 7.7.1864
Místo narození: Lhota Smetanova-Mirovice
Datum úmrtí: 13.11.1931
Místo úmrtí: Bavorov
Pocházel z učitelské rodiny.
1885 maturoval v Písku, Poté studoval medicínu, ale studia nedokončil a zaměřil se na učitelství. Učil v Čelákovicích, v Klukách u Písku, v Putimi.

1894-1895 učil v Protivíně, kde režíroval několik her místního ochotnického spolku.

1895 přesídlil do Bavorova, kde působil jako učitel, později řídicí učitel. Zde se stal členem Ochotnického souboru Šumavan, v němž také režíroval.

Před rokem 1908 podnítil místního lékaře Josefa Karbana k řezbě loutek. Společně vyvtvořili soubor loutek, zorganizovali vybudování loutkové scény, ke které namaloval oponu malíř Josef Jakší. Zahájili hrou Oldřich a Božena, dále hráli Posvícení v Hudlicích, Dona Šajna a pana France ze zámku. J. Vydra sám mluvil za všechny postavy.
Bibliografie:
ARDYV: Jak jsme zřídili loutkové divadlo v Bavorově. Český loutkář 1912, s. 149-152

KNÍŽÁK, Milan: Encyklopedie výtvarníků loutkového divadla v Českých zemích a na Sovensku od vystopovatelné minulosti do roku 1950. Praha, 2005, s. 1105.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':