Databáze českého amatérského divadla

Osobnosti: HORSKÁ, Marie, herečka ND

Datum narození: 8.6.1847
Místo narození: Kutná Hora
Datum úmrtí: 30.8.1917
Místo úmrtí: Praha
Vyrůstala v kultivovaném rodinném prostředí. Dětství prožila v Kutné Hoře, Plzni a v Mělníku.

Začátkem 60. let začala vystupovat na jevišti Spolku divadelních ochotníků v Mělníku, kde prokázala velký divadelní talent. Diváky poutala dívčím půvabem, vznosným zjevem, zvučným hlasem a celkovým oduševnělým projevem. Díky tomuto úspěchu se rozhodla věnovat se divadlu profesionálně. Stala se žačkou herečky O. Sklenářové-Malé, která ji později doporučila k hostování v Prozatímním divadle.

1868 poprvé vystoupila na scéně Prozatímního divadla v Bozděchově hře Baron Goertz. Ještě téhož roku získala angažmá. Uplatňovala se zejména v rolích mladých dívek, sentimentálních milovnic, hrála řadu rolí v klasickém repertoáru (mj. Kordelii v Shakespearově Králi Learovi, Markétku v Goethově Faustovi, Katinku v Kleistově Katince Heibronské).

1873 se provdala za továrníka L. Dostala a ukončila svou profesionální hereckou činnost.

Od 189x žila s rodinou v Poděbradech, kde s velkým zájmem sledovala činnost místních ochotníků a příležitostně se účastnila různých ochotnických akci, zejména scénického čtení melodramů.

Svým velkým zájmem o divadlo ovlivnila i své děti, které se taky rozhodly věnovat se divadlu: herečka ND Leopolda Dostalová, herec a režisér ND Karel Dostal, režisér a ředitel Švandova divadla v Praze Adolf Dostal.
Bibliografie:
Životopisné:

DOSTALOVÁ, Leopolda: Herečka vzpomíná, Praha 1948, sd. 10-16

ENGELMUELLER: Karel: Leopolda Dostalová, Praha 1929, s. 15

MÍSTOPIS českého amatérského divadla I. Praha, IPOS-ARTAMA 2001, s. 483

NÁRODNÍ divadlo a jeho předchůdci - IK: Marie Horská. Praha, Academia 1988, s. 163.
Poznámka:
Vlastním jménem Marie Kalmuenzerová, provdaná Dostalová.
Profese:
herec
Význam:
kolébka pozdějšího profesionála
hostování, instruktáže, odborná spolupráce
Obor působení:
činohra

Související Bibliografie

Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':