Databáze českého amatérského divadla

Osobnosti: ČERVENÝ, Bohumil, LD

Datum narození: 5.2.1853
Místo narození: Hradec Králové
Bohumil Červený

Byl synem majitele továrny na hudební nástroje v Hradci Králové, Václava Červeného , který horlivě podporoval divadelní život města.
V duchu rodinné tradice se i on zasloužil o oživení kulturního života Hradce Králové a navázal na stále živou tradici loutkářských produkci lidových loutkářů.

1882 si pořídil vlastní loutkové divadlo s loutkami 60, cm vysokými, dekorace maloval jeho tchán, akademický malíř Adolf Russ, loutky řezal J. Hájek. Na oponě divadla bylo namalováno Národní divadlo.
Zahajovacím představením byla Libuše. K herecké družině divadla patřil také jeho syn Václav, Jaroslav Hájek, který mluvil za Kašpárka, Josef Dvořáček, jenž s velkým úspěchem hrál Silocha v přepisu Kupce benátského. Princezny a královny hrával úředník záložny Jindřich Souček, představitelem různých strýců byl Jaroslav Procházka.

188x bylo divadlo pro velký zájem diváků přestěhováno z bytu B. Červeného do Měšťanské besedy, kde se hrálo pod záštitou Živnostensko-čtenářské jednoty.

1896-1900 hrávali ochotnicky loutkové divadlo i jeho synové Václav a Jiří.
Bibliografie:
ČERVENÁ, Soňa: Můj Václav, Praha 2001, s. 107

ČERVENÝ, Václav: Jak se hrávalo loutkové divadlo v Hradci Králové, Loutkář 2, 1917/18, s. 70-71

TESAŘ, Zdeněk: Ochotnické loutkářské soubory na Královéhradecku. Diplomová práce katedra altern. a loutkového divadla. Praha, DAMU 2003, s. 25-26, 34.

Související Osobnosti

Související Pojmy

Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':