Databáze českého amatérského divadla

Osobnosti: KRAML, Jaromír, Vrčeň, Dvorec

Datum narození: 6.1.1900
Místo narození: Vrčeň
Datum úmrtí: 1.4.1974
Jaromír Kraml

Syn Gustava A. Kramla (viz), dlouholetého učitele a ředitele školy ve Vrčeni, po němž zdědil hudební nadání, lásku k divadlu i snahu pracovat pro rozvoj společenského a kulturního života ve svém okolí. Ke kulturní práci pro obec a kraj byl veden od malička příkladem svých rodičů.

Od dětství ho otec muzikant tělem i duší a matka pěvkyně vedli k lásce k hudbě a zpěvu. Naučil se postupně na housle, kontrabas, citeru a kytaru, byl výborným zpěvákem, v dospělosti s krásným barytonem.

Studoval na reálném Gymnáziu v Domažlicích, kde pobyl 8 let až do konce 1. světové války.
Plných 40 let pak byl zaměstnán jako úředník na ředitelství Stát. drah v Plzni, kam denně dojížděl ze Dvorce.

1920 byl vedoucí osobností při založení vrčeňské jednotky Sokola, kde byl pak vzdělavatelem a dlouholetým starostou.
Za něho se stal Sokol spolu se Sborem dobrovolných hasičů spoluorganizátorem kulturního života ve Vrčeni, který obohatil více než 300 akcí (320) do nacistické okupace a likvidace Sokola (přednášek, besídek, akademií a večírků, 68 divadelních představení, 41 loutkových her, 37 plesů a šibřinek, 65 veřejných vystoupení, 22 výletů). Úctyhodná činnost Sokola za čtvrt století, kdy stál Jaromír Kraml v jeho čele.

Prací ve vrčeňském Sokole ovšem zdaleka Kramlova činnost nekončila. Své hudební vlohy uplatňovat v nepomuckém pěveckém spolku \"Smetana\".
Svou lásku k hudbě a divadlu projevoval ještě jako režisér desítek náročných divadelních her i jako vynikající herec. Vystoupil ve více než 80 činohrách, operách, operetách nejen ve Vrčeni, Dvorci a Nepomuku, ale i v pražské Uranii, v Kralupech, Roudnici, Ústí na Labem, v Plzni, Žinkovech, Kasejovicích. A vždy v čelných úlohách a se značnou virtuozitou.

Jako občan Dvorce, který později splynul s Nepomukem, i tady vyvíjel bohatou činnost - stal se jedním ze zakládajících členů Vlastivědného muzea v Nepomuku, podílel se na založení a řízení nově vzniklé sokolské jednoty ve Dvorci, členem školské a kulturní komise, předsedou Sboru pro občanské záležitosti a členem MNV Nepomuk - Dvorec.

Nedílnou součástí jeho kulturního působení jsou i jeho pokusy v literární práci. V plzeňském tisku byla uveřejněna série povídek, humoresek, črt a příležitostných článků, psal i různé scénky, výstupy, texty sokolských šibřinek, pohádky pro loutkové divadlo vrč. Sokola, připravil desítky přednášek a proslovů na veřejných vystoupeních, oslavách, pohřbech.
Tiskem mu vyšla v tiskárně A. Ouřady v Přešticích i knížečka povídek, črt a humoresek pod názvem \"Všehochuť\".
Bibliografie:
http://www.vrcen.cz/osobnosti/111-jaromir-kraml.html
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':