Databáze českého amatérského divadla

Osobnosti: LESÁKOVÁ, Marie, Žamberk

Datum narození: 1939
Marie Lesáková, DS DIVIŠ Žamberk

Výrazná postava žamberecké divadelní scény po mnoho desítek let.
Stála téměř u každého z představení divadelního spolku v Žamberku a výčet divadelních rolí je velmi široký a rozmanitý. Dokáže vytvořit jak charakterní role v dramatech, tak i diváka pobavit v lehčím žánru.
Na divadelním životě se podílela v mnoha jeho podobách - aktivně se podílela na vzniku nového uspořádání spolku Diviš, občanského sdružení, současně vytváří jeho dramaturgii.
S ochotnickým divadlem vždy projovala svou lásku k tanci a zpěvu.
1980 stála u zrodu České besedy, tanečního kroužku v Lukavici, čítajícího 48 lidí. Zde se svým manželem nacvičili tance, s nimiž vystupovali po celé republice a reprezentovali východočeský lidový tanec i v Rakousku.
Dlouhá léta zpívala se Smíšeným sborem ZK, dnes Ženským pěveckým sborem, se kterým pravidelně vystupuje při různých příležitostech, např. vánoční zpívání v kostele.

2008 získala Zlatý odznak J. K. Tyla za celoživotní přínos ochotnickému divadlu a rozvoji kultury v Žamberku a regionu východních Čech.
Bibliografie:
ZAKOPAL, Dušan: Nositelé zlatého odznaku J.K. Tyla v roce 2008. Amatérská scéna 2008, č. 4.

Související Pojmy

Související Obrázky

Marie Lesáková


Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':
Marie Lesáková