Databáze českého amatérského divadla

Osobnosti: DEMELOVÁ, Marta, Česká Třebová

Datum narození: 1943
MARTA DEMELOVÁ, scénografka Občanského sdružení divadelních ochotníků DS HÝBL Česká Třebová


Paní Marta Demelová okusila divadelní prkna poprvé během studií.
Později jako učitelka českého jazyka a výtvarné výchovy měla blízko nejen k scénáři, ale i k scénografii, takže postupně přešla od hereckých rolí k ztvárňování kostýmů a jevištní výpravy.
Do roku 2008 připravila kolem třiceti návrhů a realizací scén, desítky kostýmů, mnoho pomalovaných hlav svých divadelních kolegů, nezvyklé výpravy pro kabarety folkové skupiny Medvědi, atd.

Vystudovala tříletou školu amatérské scénografie ve třídě MgA. Jaromíra Voseckého, kde získala patřičné poučení a aplikovala ho v řadě netradičních scénických návrhů. K nejzajímavějším patřil strohý stylizovaný interiér k Brdečkově hře Limonádový Joe, houpačková scéna pro Shakespearovo Jak se vám líbí, hluboký jevištní prostor prodloužený o zákulisí v muzikálu Tři mušketýři i víceúrovňové jeviště Boučkovy Noci pastýřů.
Během svého učitelování na gymnáziu v České Třebové vypravila i režírovala pět studentských představení. Velký ohlas měla scénografie Jiráskovy Lucerny, kde se jí podařilo zrušit hranici mezi hercem a divákem, mezi jevištěm a hledištěm.

Někteří z jejích studentů se po absolvování gamnázia a účinkování ve studentském souboru stali aktivními herci, kulisáky i maskérkami DS Hýbl, jeden se dal na profesionální režisérskou dráhu.

Marta Demelová spolu se svými jevištními pomocníky vytváří pro své kolegy herce na jevišti prostředí, v němž se jim dobře hraje a jak sami říkají, které je příjemně zabydlené. Svými výtvarnými návrhy přispívá k dobrým oceněním souboru na různých přehlídkách a především k stoupajícímu ohlasu DS Hýbl u českotřebovské veřejnosti.
Bibliografie:
NÁVRH na udělení Zlatého odznaku J. K. Tyla. VSVD.

Související Pojmy

Související Obrázky

Marta Demelová


Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':
Marta Demelová