Databáze českého amatérského divadla

Osobnosti: ČERMÁK, Miroslav, Červený Kostelec

Datum narození: 30.9.1932
Místo narození: Úpice
Miroslav Čermák, maskér

1947–1950 absolvoval školu v Hradci Králové, obor holič, kadeřník a vlásenkář. Česání, úprava vlásenek a divadelní líčení studoval u p. Michalička, maskéra Krajského oblastního divadla v Hradci Králové / dnešní Klicperovo divadlo /. To byl jeho začátek.

1955 začal v červenokosteleckém souboru pracovat jako samostatný maskér v roce, i když před tím už spolupracoval /pomáhal / se stávajícím maskérem divadelního souboru.
Jeho první hra byla Synkopy pro trumpetu, následovala opereta Tulák, Vinobraní,Mamzelle Nitouche, Perly panny Serafinky a další.
Z činohry např. Loupežník, Host, Lucerna, Tartuffe, Hrátky s čertem, Zelňačka a další. Celkem má na kontě 92 titulů a 650 představení.

Moc si váží a považuje si to za čest, že mohl líčit takové mistry jako byl Martin Růžek a Josef Bek, pochopitelně ke spokojenost obou.
Také ochotně vypomáhal v okolních souborech v náchodském i trutnovském okrese.

V součastné době pracuje s náchodským souborem ve hře J. Drdy Hrátky s čertem. Jeho popularita je veliká, je zván na akce Dětský den či Vodnické slavnosti (dokonce i profesionálním hasičům vytvářel při jejich cvičeních na figurantech různá zranění).

Rád pracuje i s dětmi na školních představeních.Tyto inscenace podle jeho slov prožívají jak děti tak i jejich rodiče a je to krásný pocit.

Sám říká o své práci maskéra: „Snažil jsem se uspokojit herce i diváky, aby obličej nebyl plný nánosu barvy a aby vynikla i mimika při osvětlení na jevišti. Byla to krásná, ale někdy opravdu náročná a namáhavá práce. Jezdili jsme až třikrát týdně i s třemi tituly na zájezdy nebo přehlídky po celé republice. Měl jsem ale hodně štěstí na všechny režiséry, herečky-herce, kostymérky ale i divadelní techniku. Bez jejich vzájemné spolupráce by nebyla úspěšná ani moje práce. Takže na celou dlouhou dobu mého působení v souborech a dobrém kolektivu, mám mnoho krásných zážitků a vzpomínek.“

Je dlouholetým členem divadelního souboru MKS Červený Kostelec.
2008 byl za svoji obětavou a poctivou práci odměněn odznakem Zlatý Tyl.
Bibliografie:
BROŽ, Jan: Informace pro Databázi ČAD. Rkp. srpen 2008.

NOSITELÉ zlatého odznaku J. K. Tyla v roce 2008. Připravil Dušan Zakopal, SČDO. Amatérská scéna 2008, č. 4, s.

Související Pojmy

Související Obrázky

Čermák Miroslav
Čermák, Hrátky s čertem
Čermák, Hrátky s čertem, 2007
Čermák, Hrátky s čertem, 2007
Červený Kostelec, Miroslav Čermák, maskér, při přípravě představení
Miroslav Čermák
Náchodská div. scéna 2007, Čermák


Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':
Čermák Miroslav
Čermák, Hrátky s čertem
Čermák, Hrátky s čertem, 2007
Červený Kostelec, Miroslav Čermák, maskér, při přípravě představení
Náchodská div. scéna 2007, Čermák
Čermák, Hrátky s čertem, 2007