Databáze českého amatérského divadla

Osobnosti: SKRUŽNÝ, František, Praha-Vršovice, Bozděch

herec, režisér
Svoje působení v pražských divadelních souborech popsal v Zápisníku. Uvedl soupis svých rolí, režií, popsal historii souborů, v nichž působil.

1915 začal hrát divadlo ve vinohradském spolku Vojata Slukov.
1947-1949 působil v Dramatickém odboru Národní jednoty katolické V. B. Třebízský na Smíchově, kde režíroval 20 inscenací a v 39 představeních sehrál 13 rolí ),
1947 F. X. Svoboda: Poslední muž
1948 Zd. Endris: Jiří Verner: Bohatý chudák, hráno 4x, Rozmarný duch, 1x, Zd. Němeček: Rukopis času, 2x, Gogol: Ženitba, 4x.
Přes léto Skružný nastudoval Wernerovo Právo na hřích, ale musili inscenaci stornovat před premiérou. Fr. Smažík, který tehdy působil jako osvětový inspektor na smíchovské radnici, titul nepovolil. Nepřijal ani návrh, že by v Třebízském hráli Jiráska, "že historické hry jsou přežitek, když 3 měsíce nato" začala jiráskovská akce, určil Třebízskému, že má hrát Otce, " zatímco nízkočetný košířský soubor (patrně Živé jeviště - pozn. red.), dostal Gera".

Od 1950 působil v Divadelním a společenském klubu Bozděch Vršovice,
od 1951(2?) jako Bozděch, DS ZK ROH železničářů.

Související Obrázky

František Skružný
František Skružný
Praha-Smíchov, Třebízský, Poslední muž - plakát, v Divadle Na Slupi, 1947
Praha-Vršovice, Bozděch, Zapadlí vlastenci, r. Skružný, 1950, program


Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':
František Skružný
František Skružný