Databáze českého amatérského divadla

Osobnosti: VELTRUSKÁ - FELZMANN, Jarmila

Datum narození: 22.6.1937
Místo narození: Praha
Na univerzitě v Londýně vystudovala anglistiku. V roce 1959 odešla s manželem, estetikem Jiřím Veltruským, do Paříže, kde našla svůj nový domov. Na Sorbonně navštěvovala přednášky o francouzském divadle 17. století a začala se zajímat o srovnávání středověkého divadla českého, anglického a francouzského. Časem její zájem zacílil na středověké liturgické divadlo.
Teatroložka Jarmila Veltruská patří k největším znalcům středověkého divadla a zasloužila se mj. o rozšíření povědomí o českém středověkém divadle zejména svou knihou A Sacred Farce from Medieval Bohemia: Mastičkář. Studie Jarmily Veltruské jsou o to zajímavější, že autorka pojednává hry české provenience komparativně, v evropském kontextu.

Více viz: Institut umění – Divadelní ústav / Virtuální studovna / Orální historie českého divadla: http://vis.idu.cz/OralHistory.aspx?id=53118
Bibliografie:
Bibliografie prací (angl.) in Posvátné a světské, s. 176-177

Související Pojmy

Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':