Databáze českého amatérského divadla
Osobnosti: VERNER, Jiří, MUDr., dramatik, Praha
Datum narození: 1905
Místo narození: Praha
Datum úmrtí: 1942
Místo úmrtí: Praha
V době gymnaziálních studií byl
1923 spoluzakladatelem a členem Studentské scény na Vinohradech, kam mj. přivedl Františka Smažíka.
1924 vstoupil také do Kruhu Jablonský v Praze na Strahově.
1926 se jako medik přihlásil do angažmá ředitelům J. E. Sedláčkovi a A. Vedralovi v Tylově divadle v Nuslích, kde jako herec setrval do roku 1929.
Za svého krátkého života napsal úspěšné veselohry.
Mladistvé práce 1931 uvedeny v Divadle na Slupi - Jeho výsost paňáca a Na Trojické faře.
Ve smíchovském Intimním divadle se představil hudební veselohrou Dva muži ve skříni
1934 se hrála jeho napoleonská veselohra Císařův dvojník v Městském divadle pražském.
Když dostudoval medicímu, stal se lékařem chirurgického oddělení pražské vinohradské nemocnice.
Medicínské problematice se věnoval ve své nejúspěšnější komedii U pokladny stál (1936). Groteska paroduje poměry v nemocenských pokladnách. Dlouho se hrála v Divadle Vlasty Buriana a byla pak zfilmována s Vl. Burianem v hlavní roli. (Pro Buriana napsal ještě detektivku Rozkaz, pane ministře.)
1941 Verner byl autorem scénáře filmu Lidé v bílém doopravdy a zahrál si v něm chirurga. Film získal v roce 1941 2. národní cenu určenou pro "kulturní filmy".
1937 se představil na komorní scéně Městských divadel pražských komedií Třináctá jachta,
1939 udivil hrou Bohatý chudák, která byla považivána za nejvýznamnější z jeho her.
1939 Jiří Verner vstoupil do spolku Malostranské besedy, kde hrával nepřetržitě až do své smrti. Pro tuto scénu zdramatizoval Annu Kareninu a Souboj v taláru.
Jeho hry byly často hrány na ochotnických scénách. Byl také funkcionářem ÚMDOČ.
1942 předčasně zemřel.
Bibliografie:
SMAŽÍK, František: Jak jsme hrávali Shakespeara. Amatérská scéna 1964, č. 12, s. 2-5.
VE SLUŽBÁCH Thalie II. České divadlo ochotnické. Soubor dokladových statí. Liberec, V. Talík za spolupráce ÚMDOČ 1946, s. 129-130.
Poznámka:
Autor námětu Císařův dvojník, zpracovaného podle jeho původní divadelní hry, je naší veřejnosti bohužel málo znám. Však také mu Bůh dopřál na tomto světě pouhých sedmatřicet let. Pražský rodák Jiří Verner (*1905) patřil k těm nadaným lékařům, kteří stejně jako pro lékařskou vědu horovali pro umění. Již jako osmnáctiletý středoškolský student se podílel na založení vinohradské Studentské scény a o tři roky později, vedle studia medicíny, hrál v nuselském Tylově divadle. A tak tento úžasný člověk studuje, hraje a navíc ještě píše veselohry.
Tituly jako Jeho výsost paňáca, Na Trojické faře, Dva muži ve skříni či Císařův dvojník, nám již jen dle názvů naznačují komično.
Po promoci nastoupil Jiří Verner jako chirurg pražské vinohradské nemocnice. Okamžitě vytěžil z realit chirurgie (a nemocenských pokladen) již zmíněnou hru U POKLADNY STÁL. Vlastovi Burianovi, jako dík za perfektní výkon ve stejnojmenném filmu, napsal na tělo detektivku s názvem
Rozkaz, pane ministře.
Prostředí chirurgie se mu prolínalo i do další literární tvorby. Počátkem druhé světové války napsal MUDr. Verner velice dobrý scénář k filmu
Lidé v bílém doopravdy a zahrál si v něm, jak jinak, chirurga.
Je třeba zmínit i další jeho komedii Třináctá jachta a posléze pak hru Bohatý chudák, které v roce 1939 uvedla komorní scéna Městských divadel pražských. Ta poslední je dokonce považována za nejlepší Vernerovu hru.
Ještě tři roky před smrtí se Jiří Verner stal členem zábavního spolku Malostranská beseda měšťanská
á, který od roku 1868 uváděl i divadelní hry. Jiří Verner zde velice rád hrával, pro spolek dokonce připravil dramatizaci Anny Kareniny.
Předčasně odešel z tohoto světa v roce 1942.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze.
Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.