Databáze českého amatérského divadla

Osobnosti: VALENTA, Jan, Mělník

Datum narození: 0188
Místo narození: Plzeň
K divadlu ho vedla jeho matka - navštěvoval od dětství plzeňské divadlo, kde zažil starou budilovskou gardu.
Jako dítě poprvé účinkoval v dětském komparzu Nedbalovy Polské krve, kterou divadlo připravilo v přírodě. Později vystupoval s profesionály častěji, vzorem se mu staly výrazové prostředky herce Miloše Nového.

1916 jako student účinkoval ve studentském představení Skružného veselohry Ferdinand spí.
Z pracovních důvodů přesídlil do Mělníka a
1922 zde poprvé vystoupil v roli Peška v Noci na Karlštejně, brzy vytvořil řadu postav, které mu získaly pověst talentovaného herce.
Herec a režisér DS Vojan v Mělníku. Rád hostoval - u divadelních společností, ale i v pražské Uranii a v Mladé Boleslavi. Působil i v okolních obcích: Rousovicích, Mlazicích, Liběchově, Přívorech, Vysoké, v Mšeně Neratovicích...

Hrál např. Oktáva v Šibalstvích Scapinových, Sezimu Rašína v Exulantech, Dornenkrona v Služebníku svého pána, Valentu v Paličově dceři, Pana Johanesa, Jana Husa, Stilmondského starostu, Rosenkratze v Hamletu, Dačického ve Zvíkovském raráškovi, arcibiskupa ve Zpovědníku, kapitána Bernarda ve Stanici Gordian ad.

Vedle herecké práce byl i úspěšným režisérem. Na scénu Vojana uvedl např. Zlatou rybku, Mluvící opici, Svět bez oken, Posledního muže, Protekci, Naše furianty, Ranní ropuchu, Hru se smrtí, Poražené, Mistra ostrého meče, Vdanou ženu, povodeň, Otce božího lidu, Zvony a četné další hry klasické i soudobé.

Zastával po léta i funkci pokladníka Vojana a od
1927, kdy byl ustaven okrsek ÚMDOČ v Mělníku, byl zvolen jeho předsedou. Funkci zastával až do 1941, poté ho vystřídal prof. Stáhlík a Valenta se stal místopředsedou.
Jako zkušený ochotnický pracovník byl zvolen do výboru ÚMDOČ.

Iniciativně spolupracoval na vybudování Kulturního domu v Mělníce, který považoval za vyvrcholení svých snah.
Bibliografie:
VE SLUŽBÁCH Thalie II. České divadlo ochotnické. Soubor dokladových statí. Liberec, V. Talík za spolupráce ÚMDOČ 1946, s. 126-127.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':