Databáze českého amatérského divadla

Osobnosti: STROJIL, Vladimír M., Přerov

Datum narození: 11.7.1905
Místo narození: Rokycany
Datum úmrtí: 10.6.1961
Místo úmrtí: Orlová
Nejprve pracoval jako sazeč v otcově tiskařském závodě Jar. Strojil v Přerově, poté studoval na technice v Lipsku, po otcově smrti se stal (s matkou) spolumajitelem firmy.

divadelní herec, režisér,
Z ochotnické rodiny, první herecké a režijní zkušenosti v DS Tyl Přerov, který uvedl jeho první autorské pokusy. Byl též dramaturgem spolku.
Byl také předsedou pěvecko-hudebného spolku Přerub.
1936 Strojilovu komedii Větrný mlýn uvedlo České divadlo v Olomouci, hru Rodinná pouta uvedlo Národní divadlo v režii A. Podhorského.
Funkcionář ÚMDOČ, Středomoravského okrsku v Přerově.

Po 1948 po znárodnění firmy se věnoval herectví jako profesionál v Krajském oblastním divadle v Olomouci, poté v Českém Těšímě a Šumperku.
Bibliografie:
LEXIKON české literatury 4/I, S-T. Praha, Academia 2008, s. 386-387.

VE SLUŽBÁCH Thalie II, kap. Tomu věnec budiž dán - Vladimír M. Strojil. Soubor dokladových statí. Liberec, V. Talík za spolupráce ÚMDOČ, Přerov, s. 116-117.

Související Organizace

Související Obrázky

Přerov, Tyl, V. M. Strojil


Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':