Databáze českého amatérského divadla

Osobnosti: HÜHNEL, Antonín. Velká Bystřice

V činohře JDO ve Velké Bystřici se zejména od 2. poloviny 30. let herec a režisér Ant. Hühnel.
1944-1951 byl místopředsedou a předsedou Jiráskova okrsku ÚMDOČ, zárověň režisérem a dramaturgem JDO.
Po 1945 za jeho dramaturgické práce si členové rozšiřovali vzdělání na divadelních kurzech.
1946 uspořádal pro okrsek kurz ve Velké Bystřici, kterého se zúčastnilo 35 členů JDO. A. H. přednášel o jevištní řeči a spolu s Jarmilou Nádvorníkovou, která přednášela o kostýmování a pohybu, sdělovali své zkušenosti na podobných kurzech jednotám ÚMDOČ v celém kraji.
Ant. Hühnel za práci pro okrsek ÚMDOČ získal nejvyšší vyznamenání ÚMDOČ - stříbrný odznak s diamantem.

Vkladem pro mladou poválečnou generaci velkobystřických divadleníků byla spolupráce s režisérem Ant. Hühnelem, který disponoval bohatými vědomostmi a praktickými zkušenostmi ze všech oborů ochotnického divadla. Byl značně náročný na studium každé hry. Vychoval celou řadu amatérských herců, a režisérů, kteří pak tradici ODi v místě rozvíjeli.

1952 vznikla ve Velké Bystřici skupina mladých divadelníků v čele s Antonínem Nakládalem ml.,
1953 pod hlavičkou ČSM sehrála Divotvorný klobouk
a brzy nato přivedla do souboru zkušeného režiséra a dramaturga Ant. Hühnela a s ním řadu členů bývalé JDO.
Bohatá žeň her DS JZD v letech 1953-1957 byla zásluhou Ant. Hühnela, který si svými vědomostmi u mladých získal oblibu i autoritu.
1959 Ant. Hühnel ukončil spolupráci.
Bibliografie:
ALMANACH k 90. výročí založení ochotnického divadla ve Velké Bystřici. Sestavil Miroslav Hořínek a Antonín Nakládal. Velká Bystřice, MNV 1967. 44 s. Xerox. kART.

HOŘÍNEK, Miroslav - NAKLÁDAL, Antonín: 120 let ochotnického divadla ve Velké Bystřici. Velká Bystřice, Kulturní středisko 1997. 20 s. Též Velkobytřické noviny 1997, č. 2, s. 3-4. kART.

VE SLUŽBÁCH Thalie II. České divadlo ochotnické. Soubor dokladových statí. Liberec, V. Talík za spolupráce ÚMDOČ 1946, s.37, 175-176.

Související Organizace

Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':