Databáze českého amatérského divadla
Osobnosti: NEJEDLÝ, Roman, Litomyšl
Datum narození: 9.4.1844
Místo narození: Dětenice
Datum úmrtí: 25.2.1920
Místo úmrtí: Mnichovo Hradiště
Nejedlý, Roman, skladatel, hudební pedagog, ředitel kůru, varhaník, sbormistr, organizátor hudebního dění a nakladatel,
Skladatel veselých písní, hudebních frašek, spolupráce s proslulými litomyšlskými humoristy, kteří si říkali Kosové.“ I v tomto spolku působil R. Nejedlý jako hudebník, zpěvák, sbormistr, dirigent, skladatel a textař a organizátor. Proslul i jako režisér zpěvoher.
Mj. skládal kuplety a kabaretní popěvky, jako např. komický zpěv Staré panny, veselé písně Nedělní klid, Staří mládenci, Vše se vrátí zas, Ať neslyší apod.
veselé zpěvohry a frašky, které byly součástí tehdejších zábav. Na počátku 90. let uvedl R. Nejedlý v Litomyšli poprvé svou zpěvohru Edip král, a to jako „komedii podle Sofoklovy tragédie“. Za nejlepší a nejslavnější Nejedlého frašku je považována fraška Sezení městské rady – komická zpěvohra pro mužské hlasy o 1 dějství (později přejmenováno na Sezení městské rady v Mrkvanticích). Tato opereta sklízela úspěchy po celých Čechách, pronikla i na Slovensko a byla zpívána i slovinsky. Ještě v letech 1928 a 1929 byla vysílána rozhlasem.
Z pozdějších děl R. Nejedlého se proslavila scéna Starý rok před porotou, čili Odsouzení starého roku a přivítání nového roku (uvedeno v Litomyšli r. 1896). Z dalších to byla veselohra se zpěvy Zápas o nevěstu aneb chudobná panenka či Zábava v lázních.
R. Nejedlý se také pokusil o vlastní operu s názvem Andulka, děvče venkova. Tato zpěvohra měla tři dějství a byla napsána pro 3 mužské hlasy: tenor, baryton a bas, pro jeden hlas ženský (soprán) a smíšený sbor.
Opera byla dokončena r. 1892 a premiéra se konala v Litomyšli. Pronikla však i na Smíchov, do Brna, Plzně, Hradce Králové, Tábora, mezi české ochotníky ve Slezsku i mezi české emigranty v Clevelandu, Chicagu a St. Louis.
ex Miluše Obešlová: ROMAN NEJEDLÝ (1844 – 1920), viz Texty
Poznámka:
1871 v Litomyšli založil nakladatelství hudebních děl, ve kterém vydával skladby své i jiných autorů. Velmi rozšířenými a důležitými se staly pro vyučování sbírka mužských čtverozpěvů Vlastimil (70. a 80. léta – 37 sešitů) a sbírka smíšených čtverozpěvů Libuše (80. léta, 10 sešitů). Sbory byly nenáročné, dostupné většině amatérů ve městech i na venkově, čerpaly z lidového prostředí a obsahovaly komické prvky. Roman Nejedlý svými sbory reagoval na vysokou úroveň vydávaných vokálních skladeb, které mohla provádět jen nejlepší pěvecká tělesa.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze.
Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.