Databáze českého amatérského divadla

Osobnosti: LANTA, Josef, Kostelec nad Orlicí

Datum narození: 1899
Místo narození: Velké Poříčí nad Metují
Herec, režisér, okrskový ochotnický pracovník.
1899 narozen, vystudoval gymnázium v Náchodě, na KU v Praze studoval češtinu a francouzštinu, studoval rovněž v Montpeliére a v Paříži.
1923 profesorem na různých středních školách; všude působil zároveň také jako ochotnický herec a režisér. Aktivní divadelní činnost zahájil v době středoškolského studia: hrál s Ochotnicko-čtenářskou jednotou ve Velkém Poříčí, později ve studentském spolku "Bor" v Náchodě. Zde se herecky představil v Ibsenových a Moliérových dramatech. Nejprve jako středoškolák hrál ve velkopoříčské Ochotnicko-čtenářské jednotě a
později ve studentském spolku Bor v Náchodě. Zde se herecky představil v Ibsenových a Molièrových dramatech.
Během učitelského působení na Slovensku pracoval v dramatickém odboru Matice Slovenské ve Zvolenu.
Po příchodu do Kostelce nad Orlicí vstoupil do Ochotnické jednoty "Tyl", která se stala těžištěm jeho divadelní činnosti, zejména práce režijní. Na scénu spolku uváděl náročnější domácí i zahraničnírepertoár, usiloval o vytvoření vzorové ochotnické scény.
Kvalita kosteleckých ochotníků přerostla místní význam, o čemž svědčily i četné zájezdy souboru do okolních měst - Rychnova, Žamberka, Kyšperku atd. Všude přicházeli s dramatickými díly významných autorů se značnými nároky na herce i publikum. Hráli např. texty Konráda, Nezvala, Moliéra, Shawa a jiných klasických i moderních autorů.
Lanta pracoval také na vybudování širší ochotnické organizace, jeho zásluhou byla oživena činnost Dobrovského okrsku ÚMDOČ. Zde mohl uplatnit svůj moderní přístup k ochotnickému divadlu.
Byl iniciativním funkcionářem výkonného výboru ÚMDOČ.
Bibliografie:
O jeho práci.
VE SLUŽBÁCH Thalie II, kap. Tomu věnec budiž dán - Josef Lanta, Kostelec nad Orlicí, Soubor dokladových statí. Liberec, V. Talík za spolupráce ÚMDOČ, str. 91.

Související Obrázky

Potštejn, Orlice, Protokoly, 1940 -1946, s. 29, 1942 záznam projevu prof. Josefa Lanty  - obecně o jevištní řeči


Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':