Databáze českého amatérského divadla

Osobnosti: LAKOMÝ, Ladislav, herec, Brno

Datum narození: 14.11.1931
Místo narození: Náměšť na Hané
Datum úmrtí: 11.4.2011
Místo úmrtí: Brno
Jedná se o vynikajícího recitátora a dabéra (daboval úspěšně např. Alaina Delona ve filmu Černý tulipán nebo v roce 2006 ve filmu Asterix a Vikingové). V České televizi zaujal též jeho civilní projev v dokumentárním seriálu o Poutních místech v Čechách a na Moravě, který uváděl společně s panem Josefem Somrem.Jako divadelní pedagog působil na konzervatoři a na JAMU v Brně.

1948-1952 studoval na Vyšší průmyslové škole chemické v Brně. V té době také začal hrát divadlo v několika brněnských amatérských souborech, mj. v Malém divadle

1952- 1956 studium na Janáčkově akademii múzických umění v Brně. Po asolutoriu nastoupil do angažmá v brněnském Divadle bratří Mrštíků, kde na sebe od počátku upozornil schopností vytvářet psychologicky a intelektuálně složité postavy.

1958-1975 učil herectví na JAMU v Brně

Od roku 1965 působil v činoherním souboru Národního divadla v Brně.

1968 byl vyloučen z komunistické strany, což značně omezilo jeho působení ve filmu a televizi a také bylo důvodem, že musel opustit svou pedagogickou činnost na JAMU

1980-88 pedagog brněnské konzervatoře

1990 se vrátil na JAMU, kde se habilitoval na hodnost docenta

Význaným způsobem ovlivnil divadelní ýivot Brna. Z řady významných postav, které ztvárnil, jmenujme např. knížete Myškina v Dostojevského Idiotovi, Vávru v Maryši či zcela nejčerstvěji Polního kazatele z Brechtovy hry Matka Kuráž a její děti. Jako pedagog působil na JAMU a na konzervatoři v Brně a v roce 1991 se habilitoval jako docent herecké výchovy. Mezi jeho nejznámější žáky patří např. MIroslav Donutil, Pavel Zedníček a Dagmar Veškrnová (Havlová) . O současné tvůrčí aktivitě Ladislava Lakomého nejlépe vypovídá jeho účinkování v Divadle u stolu, kde jeho zásluhou dosáhly úspěchu inscenace Durychovy Boží duhy, Zeyerova Domu u tonoucí hvězdy, Sofoklova Oidipa aj. Hrál v řadě filmů a televizních inscenací a patří také k přesvědčivým interpretům moravských básníků, především Jana Skácela. Celou svou uměleckou dráhu spojil a dodnes spojuje s městem Brnem.

Dne 26. 10. 2006 bylo uděleno Ladislavu Lakomému Čestné občanství Náměště na Hané.
Bibliografie:
LAKOMÝ, Ladislav: Informace (dopis) pro MČAD. Rkp. 2001, 2 s. kART.

AS 1972, č. 3, s. 6.

KUDĚLKA, Viktor: Zrání, Program SD Brno, 1979, č. 8

SRNA, Zdeněk: CHvála herectví přemýšlivého, Program SD Brno, 1981, č. 3

ZS:Lakomý, Ladislav, in Postavy brněnského jeviště I., Brno, s. 696-700
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':