Databáze českého amatérského divadla
Osobnosti: PELIKÁN, Josef Vladimír, Hradec Králové, Týniště, Hořice
Datum narození: 12.5.1808
Místo narození: Hořice
Datum úmrtí: 19.8.1876
Místo úmrtí: Kostelec nad Černými lesy
Jako pražský jurista o prázdninách doporučoval hořickým studentům Klicperovy hry, režíroval je, maloval kulisy i plakáty a hrál s nimi „háklivé role“ (Rodr).
V Hradci Králové od 1832 jako praktikant hrdelního soudu, spolupráce s Klicperou (členem probuzenecké královéhradecké družiny, utvořené kolem tiskaře Pospíšila a profesora Václava Klimenta Klicpery).
Přeložen do Týniště. Na rozloučenou s ním nastudovali hradečtí liboherci Klicperova Ptáčníka. „Pelikán později napsal do Světozoru, že už při zrodu oné kratochvíle jaksi Klicperovi asistoval. Živým modelem titulní postavy byl jejich častý kuklenský hostitel Jan Roch Teisinger, velebníček spřátelený se zpěvným ptactvem. Jeho kázání k pípáčkům, štípáčkům, jíkavečkům a čápům štilipákům si Pelikán zapisoval a pak předával Klicperovi k zdivadelnění. Pelikánovo příjmení si Klicpera vypůjčil pro lesní scénu, v níž lékárník-ptáčník vykazuje z revíru hatmatilkujícího darmochleba Kocourka: Až se naučíš od vlaštovky pracovati, od hrdlice milovati, od sedmihláska útle cítiti, od pelikána své dítko a od luňáka svého bližního mít rád a od všech těch ptáků svým mateřským jazykem zpívati, pak přijď opět k nám! Josefu Pelikánovi Klicpera přiřkl v představení Ptáčníka titulní úlohu.“ (Rodr)
1835-1841 žil v Týništi. Jako vystudovaný právník se stal obecním syndikem, tj. právním úředníkem obce. Bylo mu 27 let. Jeho funkcí tehdy bylo právně zastupovat v obci císařskou moc a hájit její zájmy. Musel tedy velmi dobře ovládat zákony a úřední německý jazyk. Byl vlastencem a pokrokově smýšlejícím mladým vzdělaným člověkem, jenž nebyl nadřízenými úřady oblíben. Pro své smýšlení a činnost byl pronásledován nejen v Týništi, ale i na dalších místech svého působení. Byl
V Týništi založil v roce 1835 pamětní městskou knihu (kroniku). Nenapsané stránky historie našeho města z dob, kdy kronika ještě nebyla vedena, dopsal česky po náročném vyhledávání dokumentů v pražských a jiných archivech.
Založil v Týništi i školní knihovnu (knižnici školní) se širokou působností i mimo školu. Pomáhal mu v tom tehdejší místní kaplan J.Čižinský. Založil také první týnišťské muzeum.
Byl nadšeným divadelním ochotníkem a organizátorem týnišťských ochotnických představení.
V místní škole vyučoval němčinu a rád dětem vykládal české a týnišťské dějiny. Pro neshody s častolovickým vrchnostenským úřadem z Týniště odešel. Dnes ho v Týmišti připomíná Pelikánova ulice v části města U Hřbitova.
Bibliografie:
RODR, Josef – ŠKOPEK, Jiří: Lidé hradeckého spektra 3. Hradec Králové, Balustráda 2002. Heslo Pelikán, Josef Vladimír
webové stránky města Týniště - http://www.tyniste.cz/?page=pelikan-josef-vladimir
Související Geografické celky
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze.
Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.