Databáze českého amatérského divadla

Osobnosti: MELICHAR, František, Dr.

Datum narození: 1815
Místo narození: Skuteč
Datum úmrtí: 1896
Byl jedním ze čtyř synů skutečského městského lékaře. Celá rodina měla vřelý vztah k divadlu. Jeho matka v mládi hrála na ochotnické scéně, jeho starší bratr Jan M., budoucí lékař, se intenzivně věnoval ochotnickému divadlu jak za svých studií, tak ve svých pozdějších působištích. O jeho dětství a studiích nemáme zprávy, víme pouze že získal doktorát na univerzitě. Lze však předpokládat, že se podílel na studentských divadelních představeních, které organizoval ve Skutči o prázdninách jeho bratr.
O jeho vlastním zájmu o divadlo, přesněji o loutkové divadlo, se dovídáme pouze z jeho dopisů, které v roce 1860 posílal řezbáři loutek Antonínu Suchardovi st. z Nové Paky. Z nich se dovídáme, že M., jenž byl v té době v Brně vychovatelem v hraběcí rodině, měl zájem o nové loutky pro rodinné loutkové divadlo, na kterém do té doby hrál se sadou 40 malých loutek. Od A. Suchardy si žádal velké figury (Pimprleho, Kapulinky, čertů, Herkula ad.), v ceně 17 zlatých, aby mohl hrát pro děti. Později objednal u Suchardů další loutky a také několik figur pro svého bratra. M. svou objednávkou podává unikátní důkaz o narůstání zájmu o rodinná loutková divadla již v polovině 19. století.
Bibliografie:
J. BLECHA: České loutky. (v tisku, údaje budou doplněny po vyjití publikace)
J. VESELÝ: Korespodence A. Suchardy o loutkách z let šedesátých. Český loutkář 1, 1912, s. 25-29.
Archivy:
Moravské zemské muzeum, Brno.

Související Osobnosti

Související Pojmy

Související Bibliografie

Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':