Databáze českého amatérského divadla

Osobnosti: ČERNÝ, Věnceslav, výtvarník, LD Železnice

Datum narození: 27.1.1865
Místo narození: Staré Benátky
Datum úmrtí: 25.4.1936
Místo úmrtí: Mladá Boleslav
Byl malířem, kreslířem a ilustrátorem. Studoval na pražské Akademii výtvarných umění, kde byl žákem A. Lhoty, později studoval na Akademii ve Vídni.
Věnoval se převážně ilustrační tvorbě, vedle ilustrace mnoha historických knih a spisů pro mládež přispíval pravidelně svými výtvarnými příspěvky do časopisů (mj. Světozor, Zlatá Praha).
Již od dětství se zajímal o loutkové divadlo. Byl důvěrným přítelem M. Alše a podle jeho příkladu vytvořil svým dětem domácí loutkovou scénu.
Soustavně se loutkářství a divadlu vůbec věnoval v letech 1921-1928, kdy pobýval v Železnici u Jičína. Soustředil kolem sebe inteligenci a zejména studující mládež z místa i z blízkého okolí a jeho atelier se stal centrem kulturních snah.
Pro ochotnická představení napsal a upravil několik her: Očistec, Pasekáři, Aprovizace, Okno a další; zůstaly však pouze v rukopisech.
V ochotnických inscenacích působil rovněž jako herec, režisér a autor dekoračních návrhů.
Byl rovněž iniciátorem studentské loutkové scény v Železnici. Zhotovil loutkové divadélko s bohatým dekoračním vybavením. Vytvářel je s prof. Ferd. Steinbachem skoro 2 roky. Tato loutková scéna si získala v kraji značnou popularitu. Černý pro ni také psal texty (mj. Dračí sémě, Pavučina, V očarované dílně - nebyly publikovány).
Pravidelně se hrálo od roku 1921, zahajovacím představením byla hra M. Gebauerové na námět pohádky B. Němcové Jak Jaromír k štěstí přišel.
K oslavám 70. narozením A. Jiráska upravil V. Černý řadu Jiráskových her pro marionety (mj. Kolébka, Pan Johanes, Lucerna). Tento cyklus měl široký ohlas v celém okolí, byl opakován i na zájezdech scény do Jičína a dalších míst.
Od dubna 1922 se divadélko stalo součástí Sokola.
Díky Černého spolupráci jak dramaturgické, tak scénografické měla loutková scéna stoupající úroveň a dostala se do širšího povědomí.
Jeho dekorační návrhy se vyznačovaly důsledným realismem a střídmou barevnosti. Zachovaly se dekorace staropražského zákoutí, rytířské síně, lesa, zimní krajiny, selské vesnice - dýchá z nich důvěrná znalost českého prostředí a typické české krajiny, všechny mají pečeť jeho výtvarného rukopisu.
Zpracovala Alice Dubská

Věnceslav Černý (1865 Staré Benátky – 1936 Mladá Boleslav) byl malíř a ilustrátor. Na pražské akademii studoval u Františka Čermáka a Antonína Lhoty, později navštěvoval i akademii vídeňskou. Téměř výhradně se věnoval ilustracím, z nichž nejpopulárnější byly k Jiráskovým Starým pověstem českým; publikoval je také v časopisech Světozor a Zlatá Praha. Ve volné tvorbě dával přednost historickým námětům. Pro Českou obec sokolskou vytvořil větší karton Ejhle kacíř.
Zpracoval Bronislav Pražan
Bibliografie:
O něm a jeho díle:
BENEŠ, Luděk: Osobnosti Mladoboleslavska. Mladá Boleslav, Muzeum Mladoboleslavska 2009, s. 32

BRODSKÝ, V.: Vděčně vzpomínáme. Národní politika, 27. 1. 1945.

DUBSKÁ, Alice: Heslo pro Databázi ČAD. Rkp. 2000.

KNÍŽÁK, Milan: Encyklopedie výtvarníků loutkového divadla. 1. díl A-L. Nucleus HK, 2005, s. 174.

REMEŠOVÁ, V.: Věnceslav Černý a loutkové divadlo. Československý loutkář 1965, s. 63.

TOMAN, P.: Nový slovník československých výtvarných umělců I. Praha 1950, s. 148.

Související Obrázky

Černý, Věnceslav, obraz Kde domov můj
Černý, Věnceslav, obraz Kde domov můj
ČERNÝ, Věnceslav, Příchod věrozvěstů, obraz
Ctirad a Šárka, obraz Věnceslava Černého
Sál zámku, kulisa LD
Šárka zrazuje Ctirada, ilustrace Věnceslava Černého, 1894
Železnice, 4 loutky malíře Vincecne .Černého
Železnice, LD, Jeník a Mařenka, loutky Vinc. Černého
Železnice, LD, Kníže, kněžna, cikán, Franc, loutky, Vinc. Černý
Železnice, LD, Loutky čarodějnice, kašpárek, Vinc.Černý
Železnice, muzeum, chaloupka, kulisa LD, Vincenc Černý
Železnice, Očistec, autor hry i plakátu  Vinc. Černý


Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':
Železnice, LD, Jeník a Mařenka, loutky Vinc. Černého
Železnice, Očistec, autor hry i plakátu  Vinc. Černý