Databáze českého amatérského divadla

Osobnosti: JAKUBŮ, Jiří, Stanový

Datum narození: 1788
Místo narození: ?
Datum úmrtí: 19.4.1851
Místo úmrtí: Stanový
Jiří Jakubů (alias Machaček)
(Jiřík)
pořadatel sousedských her, vedoucí společnosti

Pocházel ze starého stanovského rodu. Bydlel v domku č. 16 - "u Machačků" ve Stanovém a nikoliv v Bohdalovicích, jak uvádí F. Menčík.
Ve Stanovém sídlila sousedská divadelní společnost, která působila již před rokem 1848 a hrála doma v tanečním sále rychtářské hospody u Zemanů i v okolních obcích.
Jakubů vlastnil texty her, které si podepsal a zaznamenal v nich účetní poznámky. Lze předpokládat, že právě on byl vedoucím kočující společnosti, která tu působila.
Jakubů "ex libris" v rukopisných hrách, jeho osoba mohla být A. Staškovi inspirací k vytvoření postavy - ševce Jíry Machačků, nejdříve v povídce Švec Matouš a později v románu O ševci Matoušovi a jeho přátelích, v nichž se připomínají i hry, které hrála stanovská sousedská divadelní společnost (Labyrint, Rytíř Felziburk, Princezna řecká), jejichž představení musel mladičký Stašek (A. Zeman) vidět, vždyť je hráli u nich doma v tanečním sále. Něco z Jiřího Jakubů je skryto i v Antoši Kolínů z románu Nedokončený obraz.
Podle rukopisu obou "ex libris" lze přepokládat Jakubů písmo i v zápisu posledních slov partnerových replik ("šlágvortů") v dochovaném rukopisu role Blázna ze hry Ubald (Strah. knih. sign. DT V 34.)
Bibliografie:
KNEIDL, P.: Labyrint světa, O selském nebo sousedském divadle v severovýchodních Čechách, Strahovská knihovna 10, 1975, Praha 1975, s.124.

MENČÍK, F.: Prostonárodní hry divadelní, I., Vánoční hry, Holešov 1894, s. II, - II., Velikonoční hry, Holešov 1895, s. XVIII-XIX.

RON, V.: Lidová komedie o svatém Ivanu, Z Českého ráje a Podkrkonoší - 3, 1990, s. 81-105.

RON, Vojtěch: Antal Stašek a sousedské divadlo, rukopis 1984.

RON, Vojtěch: Heslo pro Databázi ČAD. Rkp. 2004.

RON, Vojtěch: Poznámky k Strahovské sbírce lidových komedií z horního Pojizeří, rukopis, 1985

STAŠEK, A.: Divadelní vzpomínky [1918], Ze vzpomínek, Praha 1964, 180.

STAŠEK, A.: Švec Matouš, Verše a povídky, Vybrané spisy Antala Staška, sv.1, Praha 1962, s.141-169.

VODSEĎÁLEK,F.: Na výpravě za lidovu divadelní tvorbou z Podkrkonoší, opis rukopisu Vlastivědné muzeum Vysoké n. Jiz., Praha 1945, s.25-26.
Archivy:
Sbírka matrik, SA Zámrsk, sign. 5727, pag.73

Robots-verzeichniss 15. Septembris 1777, SOkA Jablonec nad Nisou

Komedie p Felzymburkovi, slavném rytíři, Strahovská knihovna, sign. DU IV 36 [Jakubů "ex libris"].

"Lidová komedie o svatém Ivanu, patronu Českého království", Strahovská knihovna, sign. DT V 40. [Jakubů "ex libris", původní titul rukopis hry postrádá, byl dodatečně přiřknut.]
[Rytíř Ubald, role Blázna], Strahovská knihovna, sign. DT V 43.

Související Pojmy

Související Obrázky

Stanový, Komedie Jiřího Jakubova, ex libris.jpg


Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':
Stanový, Komedie Jiřího Jakubova, ex libris.jpg