Databáze českého amatérského divadla

Osobnosti: PEHR, Josef

Datum narození: 14.8.1919
Místo narození: Praha
Datum úmrtí: 17.8.1986
Místo úmrtí: Praha
Herec, loutkář a autor loutkových her

1938-1942 studoval herectví na pražské konzervatoři

1943 první angažmá v Městských divadlech pražských na Vinohradech

1944, za německé okupace po násilním uzavření divadel hledal možnost dalšého divadelního působení. L. Skořepovou a později M. Nevadbou vytvořil loutkářskou skupinu, která vystupovala na českém venkově. Autorsky a režijně zde připravil tři incenace: Principálská pohádka, Don Šajn a Napínáček. Nezatížen dobovou loutkářskou konvenci, dokázal v nich v neiluzivním pojetí šťastně propojit ducha lidových maňáskových taškařic s moderním oproštěným herectvím živých herců a naznačil tak nové vývojové možnosti loutkového divadla.

1945-1948 člen Studia Národního divadla vedeného Jindřichem Honzlem. Ovlivněn experimentílním ovzduším Studia a poetikou J. Honzla hledal vlastní program.
Pro Studio připravil několik loutkových inscenaci, mj. parodickou verzi staré loutkové hry Krásná Dišperanda a zejména původní loutkovou hru Guliver v Maňáskově, kterou napsal společně s Leo Spáčilem. Využil v nich anitiluzivní postupy, komediální nadsázky a pohybovou dynamičnost spodových loutek, které soudobé loutkářství opomíjelo. Hra patřila v 50.letech k nejhranějším loutkářským titulům a výrazně se prosadila i mezi amatérskými loutkáři.

1953 externí pedagog na katedře loutkářství DAMU (od 1965 docent, od 1978 profesor).

Od 50. let se intenzivně věnoval sólovým výstupem s loutkou, které předvádel na jevištích, zejména na scéně Divadla Dětského domu, na estrádách, v mateřských školkách či televizi. Byly určeny nejmenším dětem, dokázal v nich s velkým smyslem pro možnosti vnímání dětského publika využít antiiluzivní postupy, komediální nadsázky, hravosti. Jedinečným způsobem dokázal také podnítit aktivní spoluúčast diváků. V poválečném období svou tvorbou zasáhla do vývoje čského profesionálního i amatérského loutkářství.

1957 účast na 6. LCH přednáškou Moje zkušenost s loutkami
1980 účast na 29. LCH v kurzu školení účitelek mateřských škol

1948-1985 člen činohry Národního divadla. K jeho významným rolím patřil např. Tony v Čapkově Matce, Lancellot Gobbo v Shakespearově Kupci benátském či Dan ve hře A. Millera Po pádu. Hrál v řadě českých filmů

1953 externí pedagog na katedře loutkářství DAMU (od 1965 docent, od 1978 profesor)

Od 50.let se intenzivně věnoval sólovým výstupů s loutkou. Vystupoval na jevištích, zejména na scéně Divadla dětského domu, v mateřských školách a dalších dětských zařízením či v televizi. Jeho výstupy určené malým dětem se vyznačovaly komediální hravosti, smyslem pro nadsázku a zejména smyslem pro možnosti vnímání dětských divákůa jedinečnou schopností kontaktu s dětským publikem Z hlediska vývoje českého loutkářství v poválečném období měla jeho tvorba průkopnický charakter, který ovlivnil jak profesionální tak amatérské loutkářství.

1957 se účastnil LCH, kde přednesl příspěvek:

1980 účast na LCH
Bibliografie:
PEHR, Josef: Krásná Dišperanda (podle tradiční loutkové hry), prem. 1945
PEHR, Josef: Nové jesličky (spoluautor Josef Mráz), prem. 1947
PEHR, Josef: Guliver v Maňáskově (spoluautor Leo Spáčil), vyd. 1950
PEHR, Josef: Den Kuťáska a Kutilky , vyd. 1956
PEHR, Josef: Jurkovo dobrodružství, prem. 1951
PEHR, Josef: Budulínek třetí, vyd. 1964

Literatura:

C.: Maňáskový Guliver v Disku, Loutková scéna 1949/50, s. 78

JIROUT, Alexej: Loutkářská tvorba Josefa Pehra, Dipolomová práce DAMU, 1980

HANŽLÍKOVÁ, Eva: Vzácný dar, Českosloenský loutkář 34, 1984, s. 59

KONRÁD, K.: Chvála komediantství a nadsázky, Rudé právo 4.1.1948

KŘÍŽKOVÁ, Eva: Jak to děláte, pane Pehr ?, Československý loutkář 19, 1969, s. 5

Národní divadlo a jeho předchůdci, Praha 1988, s. 358
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':