Databáze českého amatérského divadla

Osobnosti: PROCHÁZKA, Bořík

Datum narození: 29.11.1930
Místo narození: Praha
Datum úmrtí: 13.5.2013
Místo úmrtí: Praha
Bořivoj Procházka (známý jako Bořík Procházka) se narodil v Praze do rodiny operního pěvce. Mládí prožil v Mělníku, kde se stal ochotníkem. Po střední škole – učitelském ústavu pokračoval studiem herectví na Divadelní fakultě Akademie múzických umění v ročníku Radovana Lukavského. Následně prošel angažmá v Mladé Boleslavi, libereckým Divadlem F. X. Šaldy a v Olomouci. V roce 1966 přešel do Divadla za branou, v němž byl vůdčí osobností Otomar Krejča. Řadu let účinkoval také v Divadle Na zábradlí. Hostoval na mnoha dalších scénách včetně Národního divadla (např. v Krejčově adaptaci Fausta).
Ve filmu a televizi se objevoval vesměs jen v menších rolích. Mezi nejznámější patří pan Líman (který vozil kozy na pastvu v pontiacu) v komedii Slavnosti sněženek.
Za postavu Sira v divadelním zpracování hry Garderobiér získal cenu Svazu dramatických umělců. V roce 2010 mu byl udělen Stříbrný řád města Mělníka.
Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Borik_Prochazka

Bořík Procházka působil řadu let jako pedagog herectví v několika dlouhodobých vzdělávacích akcích organizovaných Středočeským krajským kulturním střediskem Praha a jeho Lidovou konzervatoří, např. v Kurzech divadelní režie a herectví 1977–1980, 1984–1986, v Kurzu pro vedoucí dětských dramatických kolektivů 1989–1990.

Spolupracoval s amatérským Novým divadlem v Mělníku, v roce 1999 si se souborem zahrál titulní roli ve hře Pavla Kohouta Král Colas a podílel se na režii inscenace.

Související Obrázky

Bořík Procházka, 2002
Praha, Kurz divadelní režie a herectví Lidové konzervatoře Středočeského KKS Praha 1984-1986
Praha, Kurz divadelní režie a herectví Lidové konzervatoře Středočeského KKS Praha 1984-1986


Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':
Bořík Procházka, 2002
Praha, Kurz divadelní režie a herectví Lidové konzervatoře Středočeského KKS Praha 1984-1986