Databáze českého amatérského divadla

Osobnosti: POLOUČEK, František, JUDr., Moravský Krumlov, Bučovice

Datum narození: 5.3.1908
Místo narození: Bučovice
Datum úmrtí: 22.2.1961
Místo úmrtí: Znojmo
JUDr. František Polouček
Své divadelní aktivy započal už jako student bučovického gymnázia (tam dostal přezdívku Mošna) v div. souboru Sokola. Hrál v inscenacích svého bratra - režiséra Ladislava Poloučka. Hercem souboru byl i bratr Petr.
Pokračoval při studiích na Právnické fakultě Masarykovy univerzity v Brně, kde byl partnerem svého studentského kolegy Františka Kožíka, pozdějšího spisovatele, v rolích Werichových ve hrách Osvobozeného divadla (Kožík hrával role Voskovcovy).

Po válce odešel Fr. Polouček do Moravského Krumlova jako notář a velmi rychle kolem sebe soustředil kolektiv herců v Dramatickém odboru Sokola. Režíroval i hrál, napsal komedii Pronajme se balkon, Od Adama po atom, další upravoval.
O aktivitě DO svědčí přehled prvního desetiletí jeho činnosti (1945-1955), kdy nastudoval 40 inscenací a uvedl je ve 127 představeních (spolu s dalšími třemi režiséry).
Repertoár volil dost náročný - hry Čapkovy, Langerovy, Stroupežnického, Vrchlického, Kvapila, Nezvala, Rollanda, Wilda. V jeho souboru začínali jako herci Vladimír Švabík (21.5.1920 Kyjov – 2.3.1992 Praha), pozdější div. a filmový herec, ředitel Severomoravského divadla v Šumperku (1969-1981) a František Vicena (24.6.1933 Znojmo – 15.10.1984 Praha), člen Měst. divadel pražských, pedagog DAMU a ředitel Disku.

Polouček byl také principálem sokolského loutkového divadla, které založil spolu s Otakarem Lerchem.

Od 1953 byl Dr. Polouček prvním předsedou poválečné Osvětové besedy v Mor. Krumlově, kam převedl div. a loutk. soubor po zrušení Sokola.
Vychoval si také nástupce-režiséra v nadaném herci Vladimíru Matějkovi.

O dr. Poloučkovi se uvažovalo jako o prvním řediteli Jihomoravského divadla ve Znojmě, avšak předčasně zemřel. Jeho poslední režií byl Pálavský poklad Miloslava Juráka se znojemskými amatéry.
Bibliografie:
ZBOŘILOVÁ, Libuše: Heslo, doplnění pro DČAD, listopad 2011.

OD 1961/4, s. 91-nekrolog

Související Obrázky

Bučovice, Sokol, To neznáte Hadimršku, Fr. Polouček uprostřed
Moravský Krumlov, OB, Grand hotel Nevada, 1954
Moravský Krumlov, OB, Hra o lásce a smrti, 1955
Moravský Krumlov, OB, Josef Staroštík (vpravo) s dr. Poloučkem, zachránci Muchovy Slovanské epopeje v Moravském Krumlově
Moravský Krumlov, OB, Mrtví daně neplatí, 1959


Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':
Moravský Krumlov, OB, Josef Staroštík (vpravo) s dr. Poloučkem, zachránci Muchovy Slovanské epopeje v Moravském Krumlově
Bučovice, Sokol, To neznáte Hadimršku, Fr. Polouček uprostřed
Moravský Krumlov, OB, Grand hotel Nevada, 1954
Moravský Krumlov, OB, Hra o lásce a smrti, 1955
Moravský Krumlov, OB, Mrtví daně neplatí, 1959