Databáze českého amatérského divadla

Osobnosti: MATERNA, Josef, Řevnice

Místo narození: Smiřice
Datum úmrtí: 1960
Josef Materna
jako student Vysoké obchodní školy spojil všechny české spolky v Lipsku ke společné ochotnické práci.
Jako dvacetiletý mladík stál v rodných Smiřicích obci u zrodu Kroužku mládenců Rovnost. Šlo o předchůdce pozdějšího smiřického Spolku divadelních ochotníků Jirásek.
Působil poté i mezi ochotníky v Mělníce a Dolním Bousově nejen jako herec, ale i jako režisér.

1921 přišel do Řevnic,
1923 byl na ustavující valné hromadě Jednoty divadelních ochotníků v roce zvolen dramaturgem a vrchním režisérem. Jeho první režií byla Jiráskova M. D. Rettigová, která měla premiéru 8. 4. 1923.
Jako neúnavný režisér a dramaturg Jednoty divadelních ochotníků Řevnice (od 1952 ZV / RK ROH ČSD) se zasloužil o úroveň repertoáru i scénování her a také o vyškolení pevného kádru herců.
Koncem 20. let Jednotou zmítaly vnitřní rozepře o tvorbu repertoáru. Jedni chtěli udržet kvalitní kurz dosažený v činohře, druzí bojovali za vylehčení dramaturgie operetou.
1930 bylo výsledkem sporu rozštěpení spolku, část členů v čele s Josefem Maternou odešla a založila SDO Tyl, který nehrál v Grandu, ale na Větrově. V Lesním divadle se oba spolky střídaly.
Téměř dvacet let vedl nepřetržitě řevnické ochotníky po stránce dramaturgické. Veselohry proto vystřídaly i vážnější kusy a dramata.
„Stojím nesmlouvavě na stanovisku, že divadlo je vzdělávacím prostředkem a že jest nutno návštěvníky někdy i proti jejich vůli přinutiti, aby v divadle se učili mysleti a nehledali tam jen prostředek pro polechtání bránice,“ říkával Materna.
1941-1947 byl i předsedou spolku a provedl spolek "mnoha úskalími".
Především díky Maternovi dosáhl soubor v 50. letech vrcholu své činnosti. Zvítězil na krajské přehlídce s Gorkého hrou Měšťáci,
představil řevnickému publiku národního umělce Ladislava Peška v Šibalství Skapinově.
Režíroval převážnou většinu her, kterou JDO a následnické soubory ČSD a OB sehrály v Lesním divadle i sále Grandu, později i sokolovny ad. sehrály.
Patřil se 177 nastudovanými hrami a 242 představeními k nejpilnějším režisérům a dramaturgům za celou éru řevnického divadelního souboru a je právem označován za jednu z jeho největších osobností.

Neúnavnou silou byl i v dobách své choroby.
1959 - 23. 5. - uvedl svou poslední hru, veselohru J. Kavana Babička je formát, a půl roku nato -
1960 umřel.
Bibliografie:
100 LET Lesního divadla v Řevnicích. Jindřich König: Čekanova dramatická družina, Pavla Nováčková: V hlavní roli Lesňák. Vydalo město Řevnice, 2016.

Ochotnické divadlo 1956, č. 6, s. 136 - zpráva.

Související Obrázky

Řevnice, ČSD, Lesní divadlo, Fidlovačka, účinkující, 1952
Řevnice, DS,  Lesní divadlo, poslední režie Josefa Materny, 1959
Řevnice, JDO, Josef Materna ve hře Žena v bílém, 1941
Řevnice, JDO, Lesní divadlo, Jedenácté přikázání, účinkujíci, 1926
Řevnice, Josef Materna
Řevnice, Lesní divadlo, režisér JDO Josef Materna, 20. léta 20. století


Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':
Řevnice, Josef Materna
Řevnice, JDO, Josef Materna ve hře Žena v bílém, 1941