Databáze českého amatérského divadla
Osobnosti: MAREŠ, Prokop, Želeč
Datum narození: 31.7.1945
Místo narození: Tábor
Datum úmrtí: 12.11.2015
Místo úmrtí: Želeč
1950 stál prvně na jevišti v Chýších na Karlovarsku.
1957 podruhé hrál v šesté třídě v Sudoměřicích-Černicích (dnes Sudoměřice u Bechyně) mudrce v Medové pohádce, potom škvora ve Ferdovi Mravencovi a ještě ve dvou hrách.
Po přestěhování do Želče - otcova rodiště - se stal členem mládežnického souboru, hrál v estrádách, s nimiž soubor zajížděl do širokého okolí.
Brzy je začal i režírovat.
1963 v souboru dospělých poprvé vystoupil v roli Šumbala v Našich furiantech, které režíroval František Dřevo.
1968 v Bílé myšce titulní role, opět v režii F. Dřeva (hrálo se po čtyřleté přestávce způsobené havarijním stavem osvětlovacího parku.
1971 došlo k ustavení DrKr při ZV ROH Plemenářského podniku, odbočky v Želči. Vedením byl pověřen Prokop Mareš, který tak po 60 letech navázal na činnost svého děda Jana Mareše, zakladatele a dlouholetého předsedy Čtenářsko-vzdělávacího spolku.
Začal opět estrádami - celovečerními bloky scének, anekdot, písniček, zdramatizovaných drobných skečů, vytvořily tradici pravidelných večerů nazvaných Kavárenské posezení.
Prvním pokusem o celovečerních hru, který se za velkých organizačních potíží rodil 4 roky, byla
1977 premiéra Šamberkova Blázince v prvním poschodí. Členská základna souboru se téměř vyměnila.
1978 Ridley: Půlnoční vlak, první setkání s nároky na soudobé amatérské divadlo na KP venkov. souborů ve Volyni.
Výsledkem bylo každoroční pořádání divadelní školy v Kovářově na Lipenské přehradě.
1979 Hrátky s čertem v režii Prokopa Mareše.
1981 podíl na uspořádání výstavy k 70 letům ochotnického divadla v Želči.
1982 se Prokop Mareš podílel na ustavení okresní organizace SČDO na Táborsku a Divadlo Želeč se staklo jejím prvním souborem, následovala práce na přípravě NP jednoaktových her SČDO - včetně zásadní rekonstrukce kulturního domu.
Do roku 1995 se 4x zásadně podílel na uspořádání NP jednoaktových her SČDO, poslední připravoval už jen se svou rodinou.
1986 k 75. výročí želečského divadla připravil společně s Marcelem Křížem publikaci Divadlo Želeč 1911-1986.
Poslední inscenací soubou, kterou na konci 80. let režijně připravil, byla jeho úprava Klicperova Zlého jelena pod názvem Kdo zastřelil zlého jelena.
" Divadlo jsme hráli do "sametové revoluce". Pak již jen dvě přehlídky jednoaktovek, celkem pět jako tříleté opakování memoriálu Ládi Lhoty, našeho "táty" s nímž jsme prožili mnoho hezkých chvil." (P. Mareš)
K ukončení Marešových organizátorských aktivit přispěly v roce 2000 zdravotní problémy.
Bibliografie:
DIVADLO Želeč 1911–1986, Publikace k pětasedmdesátileté ochotnické činnosti v Želči. ZV ROH Plemenářského podniku Veselí nad Lužnicí, středisko zemědělské výroby Želeč ve spolupráci s MNV Želeč. Text Marcel Kříž a Prokop Mareš. Odpovědný redaktor: Josef Rypáček, s. 27. kART.
GRIMMOVÁ, Michaela: Aby se koníček stal radostí. Rozhovor. Amatérská scéna 1984, č. 4, s. 5.
MAREŠ, Prokop: Informace pro Databázi ČAD. Rkp. březen 2009.
Související Geografické celky
Související Ročníky přehlídek
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze.
Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.