Databáze českého amatérského divadla

Osobnosti: MACHÁČEK, Miroslav, režisér a herec, mj. ND

Datum narození: 9.5.1922
Místo narození: Nymburk
Datum úmrtí: 17.2.1992
Místo úmrtí: Praha
český herec a režisér

1959-1991 režisér Národního divadla v Praze, pro jeho inscenace bylo příznačné pátrání po kvalitě charakteru jedince, smyslu a hodnoty jeho jednání, měl smysl pro ztvárnění velkého jevištního prostoru
významná byla i jeho herecká tvorba - do postav vnášel zřetelné stopy své individuality - ironii, skepsi, sžíravý humor, vnitřní problémovost a nejistota

Pochází z Nymburka, jeho mamanika byla vášnvá ochotnice v nymburském Hálku, v roce 1922, již těhotná, hrála v Průlomu Dinu (za partnera měla legendárního místního herce, lékárníka Šafránka).
Macháček stál na jevišti nymburského divadla poprvé ve dvou letech, na podzim 1924, kdy hrál nejmenšího černouška v družině krále Alamira (J. Sunek) ve Strakonickém dudákovi, za režie p. Mináře.
Bibliografie:
NÁRODNÍ divadlo a jeho předchůdci. Praha, Academia 1988, s. 287-288.

ŘEHOUNEK, Jan: Nymburk literární, Nymburk, Nakladatelství Kaplanka, 2016, str. 148–151

AS 1970, č. 10, s. 11;
1989/9, s. 14-studie

Související Bibliografie

Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':