Databáze českého amatérského divadla

Osobnosti: SRNEC, Antonín, LD Praha

Datum narození: 21.5.1902
Datum úmrtí: 7.5.1945
Místo úmrtí: Praha
Datum narození - nejistý den ???

Vystudoval techniku.
Vedle svého civilního zaměstnání se již od poloviny 20. let 20. století, kdy se stal členem Loutkového divadla Sokola v Praze-Libni, věnoval loutkovému divadlu. Své technické znalosti uplatnil především v oblasti technického vybavení a zdokonalení loutkového jeviště. Ve spolupráci s J. Malíkem se snažil o maximální využití světla v inscenaci. Zkoušel možnosti jak světlem podpořit herecký výkon, jak dodat dekoraci dramatický výraz a zdůraznit i její dynamické a rytmické působení.
V tomto směru se stal předním odborníkem, jehož zkušenosti využívali i další ochotničtí loutkáři. Účastnil se mnoha regionálních loutkářských kurzů, které pořádal Sokol i Loutkářské soustředění, v jehož celostátním výboru pracoval.
Významných výsledků na scéně libeňského divadla dosáhl v inscenaci Sofoklova Krále Oidipa (1933) v režii J. Malíka, kde právě práce se světlem měla významný podíl na inscenačním výsledku, a v pásmech veršů a krátkých próz českých autorů Pomněnky (1939) a Sedmikrásy (1940).
V roce 1939 spolu s dalšími členy původního libeňského souboru přešel do nově založeného PULSu (Pražské umělecké loutkové scény), která po zákazu činnosti Sokola působila nejdříve v Divadélku pro 99, poté v Klubu Mánes.
Těsně před koncem války se podílel na vybudování maňáskové scény v Lesním divadle v Krči a jako jeden z nejbližších spolupracovníků J. Malíka připravoval poválečnou profesionalizaci PULSu.

1945 zemřel za Pražského povstání na barikádě.
Bibliografie:
DUBSKÁ, Alice: Heslo pro Databázi ČAD. Rkp. 2005.

Autorské práce:
Regulační vodní odpor. Loutkář 24, 1938/39, s.86-88.

Životopisné:
Almanach: Památník stého výročí. 1984, s. 16n.
MALÍK Jan: Ing. Antonín Srnec. Loutková scéna 2, 1945/46, s. 14.

Související Organizace

Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':