Databáze českého amatérského divadla

Osobnosti: KAČER, Jan, herec a režisér

Datum narození: 3.10.1936
Místo narození: Holice
Kačer Jan, český herec a režisér; manžel herečky Niny Divíškové. Po absolutoriu DAMU člen Divadla Petra bezruče v Ostravě. V letech 1964–1974 člen Činoherního klubu v Praze, 1976 – 86 Státního divadla v Ostravě,1986 – 90 Divadla na Vinohradech, od 1990 režisér Národního divadla v Praze. Jako herec vyniká schopností proniknout do podstaty psychologicky složitých postav. V režijní tvorbě klade důraz na dominantní postavení herce jako nositele uměleckého sdělení: Revizor (N. V. Gogol), Višňový sad, Racek (A. P. Čechov), Othello (W. Shakespeare), Urmefisto (J. Vedral), Židle (E. Ionesco), Peer Gynt (H. Ibsen). Role ve filmech (Každý den odvahu, Návrat ztraceného syna, Údolí včel, Flirt se slečnou Stříbrnou) i v televizi. (Lékař umírajícího času aj.). Autor filmů Jsem nebe, Město mé naděje (s E. Schormem). Po listopadu 1989 se věnoval politické činnosti; v letech 1989 – 92 poslanec Federálního shromáždění ČSFR.
Začínal jako herec DS v Holicích na Pardubicku.

Více viz: Institut umění – Divadelní ústav / Virtuální studovna / Orální historie českého divadla: http://vis.idu.cz/OralHistory.aspx?id=857
Bibliografie:
AS 1982/11, s. 24; 1989/5, s. 14-studie

Související Soubory

Související Obrázky

Josefův Důl, Malované opony, putovní výstava 2009, zápis Jana Kačera


Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':