Databáze českého amatérského divadla
Osobnosti: MAŠEK, Karel (Fa Presto)
Datum narození: 29.12.1867
Místo narození: Praha
Datum úmrtí: 12.10.1922
Místo úmrtí: Praha
Po vystudování právnické fakulty byl soudním úředníkem,
od roku 1896 pracoval na pražském magistrátu, později působil jako redaktor (mj. Volných směrů). Od studentských let se věnoval literatuře. (používal řadu pseudonymů, hlavně Fa Presto.
Vydal několik sbírek veršů (Utíkej Káčo, Kyselé hrozny, Popěvky tulácké, Pierotova loutna ad.) a povídek (mj. Pohádky špatně končící, Pestrý zákon lásky, hněvu a smíchu), v nichž se humorem i parodií osvobozoval od přežilých literárních forem. Směsí nostalgie a lehké ironie projevoval nesouhlas s dobovým životním stylem a hledal východisko z mravní krize v hlubokém životním prožitku a posílení smyslu pro odpovědnost (Ženy, které potkáváme). Postupně se snažil dát dramatům vycházejícím z reálného konfliktu symbolické vyznění (Dceruška hostinského, Král ad.). Psal též libreta k operám (Kunálovy oči) a operetám (Indická princezna).
Část své dramatické tvorby věnoval dětem.
Pro činoherní jeviště napsal na motivy lidové poezie hru Betlém, jako činohra byla v ND uvedená též jeho původní loutková hra Kašpárkova maminka. Patřil mezi skupinu umělců, kteří si na začátku století uvědomovali významné možnosti loutkového divadla v estetickém působení na děti a svou tvůrčí činností chtěl přispět k pozvednutí jeho úrovně.
Své představy se snažil realizovat se skupinou nadšenců na malém rodinném loutkovém divadle (říkalo se mu Tyátr tety Bóži) v domě pražského továrníka Josefa Friče. Mašek zde uvedl několik svých loutkových her.
Již jeho první loutková hra Kašpárek hvězdářem (její děj se odehrává v prostorách kolem ondřejovské hvězdárny, kterou J. Frič založil) naznačila jeho pojetí. Ve hře rozvíjí dvě linie: humorný pohádkový příběh, určený dětem, který řadou narážek, poznámek, vtipných komentářů a písniček rozšiřuje na parodickou linii, určenou dospělým průvodcům dětských diváků. Tuto metodu, k níž ho inspiroval jak německý autor F. Pocci, tak praxe malých rodinných divadélek, pro které především psal, přivedl k stylové dokonalosti v hrách Krasocitný Budulín a Pohádkový zákon, jež patří k jeho nejlepším. V těchto pohádkách "naruby" se snažil přimět úsměvným způsobem i malé diváky ke kritickému pohledu na konvence, představující zastaralé a uměle vytvořené překážky přirozených lidských vztahů. Žánrovou škálu loutkářského repertoáru se pokusil rozšířit hrou Pyrokles, král tyrský (podle Shakespeara) a hrou Kámen mudrců, která měla premiéru v Loutkovém divadle Umělecké výchovy, kde Mašek působil jako dramaturg začátkem 20. let, kdy divadlo po válečné obnově obnovilo činnost. Svěží, hravá fantazie a inteligentní humor Karla Maška, jakož i jeho cit pro stylizovaný projev loutek, vysoká jazyková kultura jeho her i cit pro možnosti amatérských loutkářů, je nadřadily nad běžnou dobovou produkci.
Byly často hrány na scénách vyspělých amatérských souborů:
1932 režíroval v Loutkovém divadle Umělecké výchovy jeho hru Pohádkový zákon Erik Kolár a tento jeho počin znamenal zásadní posun ve vývoji českého loutkářství meziválečného období.
Zatímco jeho činohry, v době svého vzniku uváděné na scéně pražského Národního divadla, se brzy přežily a po jeho smrti postupně zmizely z jeviště, k jeho loutkářské tvorbě se vracejí i další generace.
Bibliografie:
Autorské práce:
Betlém (div. hra, 1905)
Bílý lístek (div. hra, 1902)
Dceruška hostinského (div. hra, 1904)
Kámen mudrců (loutková hra, prem. 1911)
Kašpárek hvězdářem (loutková hra, 1912)
Kašpárkova maminka (loutková hra, 1919)
Konec mládí (div. hra, 1899)
Král (div. hra, 1909)
Krasocitný Budulín (loutková hra, 1918)
Pohádkový zákon (loutková hra, 1919)
Poutník (div. hra, 1909)
Prsteny (div. hra, 1921)
Pyrokles (lout. hra podle Shakespeara, 1919)
Studenti (div. hra, 1897)
Žena, které potkáváme (div. hra, 1913)
Životopisné:
dt.: Karel Mašek, Lexikon české literatury 3/1, Praha 2000, s.149-151
FISCHER Karel: Loutkové hry Karla Maška. Loutkář 4, 1919/20, s. 101.
HÁNEK, V.: Básník své doby. Venkov 4. 4. 1941.
SKÁLA Vít. Vzpomínáme Karla Maška - Fa Presto. Československý loutkář 7, 1957, s. 280
Související Geografické celky
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze.
Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.