Databáze českého amatérského divadla

Osobnosti: ČUCHAL, Josef, Jaroměř

Datum narození: 13.10.1888
Místo narození: Jaroměř
Datum úmrtí: 14.8.1966
Josef ČUCHAL, Jaroměř, jeden z nejlepších ochotníků Jiráskova okrsku ÚMDOČ v Náchodě.

Správce pojišťovny v Jaroměři.

Jako žák hrál ve školském souboru, odkud ho učitel Karel Štěrba, režisér SDO, doporučil na roli chlapce ve slavnostním představení Vrchlického Exulantů, které
1902 zahajovalo provoz v nové tělocvičně. Spolku už zůstal věrný.
Brzy se zařadil mezi herecký výkvět ochotnických scén. Zpočátku hrával milovníky, ale rychle přešel na charakterní obor, v němž mohl rozvinout svůj mnohotvárný herecký talent a využít své předpoklady mimické.
Hrál mj. Žižku, Roháče z Dubé, mlynáře v Luicerně, Míťu v Karamazových, Karenina, Benedeka, Falkensteina, Švandu, Johanesa, Vojnara, sedláka ve hře Sedlák svým pánem, Esparbilla ve Vrchlického Soudu lásky a se svým basovým hlasovým fondem vystupoval i v operách.
Zvlášť velký uspěch měl jako Bonifác ve Smetanově Tajemství.
Velmi často hrál ve společných představeních ÚMDOČ na Jiráskových Hronovech a v okrskových představeních.
Jeho herectví velmi oceňoval herec Karel Želenský, který Čuchalovi nabídl pohostinská vystoupení v hrách své společnosti, s nimiž jezdil po severovýchodních Čechách.
Čuchal hrál mnohokrát také po boku hostujících členů Národního divadla - Ruženy Naskové, Evy Vrchlické, Ed. Kohouta, Karena, Vydry, Plachého. Značný počet rolí vytvořil i po boku význačných ochotnických herců, jako byli např. manželé Volánkovi z Olomouce.
V listopadu 1930 oslavil své 200. vystoupní na ochotnickém jevišti v roli ševce ve veselohře Zdeňka Štěpánka Hrneček štestí.

Velmi rozsáhlý byl i počet her, které režíroval, byl považován ze režiséra velmi náročného.
Bibliografie:
KARLOVÁ, E.-ČUCHAL, J.-Dvořák, J.: Stará garda vzpomíná. In: Pamětní list, 120 let divadla v Jaroměři . Jaroměř 1939.


O jeho práci:
LEDERER, Max: Jiráskův Hronov. Tisk u příležitosti valné hromady Jiráskova okrsku, red. Jaro Moravec. Náchod 1931. DNM: 217/61

VE SLUŽBÁCH Thalie II. České divadlo ochotnické. Soubor dokladových statí. Charakteristiky osobností. Liberec, V. Talík za spolupráce ÚMDOČ 1946, s. 64-65.

Související Organizace

Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':