Databáze českého amatérského divadla

Osobnosti: THÁM, Václav

Datum narození: 25.10.1765
Místo narození: Praha
Datum úmrtí: 1816
Bratři Karel Ignác Thám, lexikograf a obhájce české řeči (4. 11. 1763 - 7. 3. 1816) a Václav Thám, herec, překladatel a dramatický spisovatel (26. 10. 1765 - cca 1816) mají zásluhu jako dvojice především o počátky českého divadla. Oba překládali divadelní hry z cizích jazyků do češtiny a Václav je také autorem původních rytířských her s látkou z vlastenecké historie: Břetislav a Jitka, Vlasta a Šárka, Švédská vojna v Čechách aj. Ačkoliv je známo asi 50 jeho rukopisných titulů, skoro nic se po něm nezachovalo. Po prvním českém divadelním představení r. 1785 napsali oba bratři společně s Václavem Stachem nadšenou báseň Svátek českého jazyka. Thámové získali literární rozhled, když z podnětu správce pražské univerzitní knihovny R. Ungara společně v mládí pořádali a katalogizovali její národní oddělení. V roce 1785 vyšly Básně v řeči vázané, v nichž je Václav Thám redaktorem, hlavním spolupracovníkem a autorem předmluvy, která je ohlasem obrany českého jazyka. Karel Ignác Thám vydal několik českých gramatik a slovník česko-německý - při obraně těchto svých spisů v polemikách s Janem Nejedlým a s Josefem Dobrovským prokázal názorovou jistotu a pevnost. (Pražáková)


Místa, v nichž byly jeho jménem nazvány ochotnické soubory: Dobšice, Praha-Dejvice, Strašnice.
Bibliografie:
NÁRODNÍ divadlo a jeho předchůdci. Praha, Academia 1988, s. 522-523.
Archivy:
Běla Pražáková: Karel Ignác Thám (1763 - 1816) - VÁCLAV THÁM (1765 - cca 1816). Soupis osobního fondu. Edice inventářů č. 479. Vydal Památník národního písemnictví. Praha 1986.

PNP, Praha:
Jubileum českého ochotnického divadla 1786 - 1936. Šmahův okrsek ... v Táboře vzpomene 150. výročí vzniku prvního českého divadla - Thámovy „Boudy“ v Praze ... Tábor 1936. Plakát, tisk, 1 list, fo In Soupis osobního fondu Václava Tháma. Památník národního písemnictví. Edice inventářů č. 479
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':