Databáze českého amatérského divadla
Osobnosti: PORT, Jan, PhDr.
Datum narození: 29.6.1894
Místo narození: Nová Huť u Plzně
Datum úmrtí: 16.5.1970
Místo úmrtí: Praha
Jan Evangelista Port byl český divadelní teoretik, herec, režisér, kostýmní výtvarník a dlouholetý tajemník Divadla na Vinohradech.
Byl vnukem Jana Roberta Porta, majitele knihtiskárny v Plzni a vydavatele Plzeňských listů. Vystudoval Filosofickou fakultu University Karlovy v Praze. V roce 1930 získal titul doktora filosofie.
V letech 1929–1932 byl pedagogem na Konzervatoři hudby v Praze, kde vyučoval na dramatickém oddělení dějiny výtvarného umění.
V letech 1921 až 1945 působil ve Vinohradském divadle v Praze, nejdříve jako tajemník, od roku 1937 i oficiálně jako režisér. Na scénách Městského divadla na Král. Vinohradech se podílel na 56 hrách a také vytvořil 35 malých rolí, rovněž navrhl desetkrát kostýmy. Od roku 1932 režíroval rovněž celkem 26 her pro děti, které často sám upravoval pro divadlo. Při realizaci spolupracoval např.s jevištními výtvarníky Josefem Wenigem (jedenáct výprav pro dětské hry), Adolfem Wenigem, Vlastislavem Hofmanem, Jiřím Soukupem, J. Rabanem a dalšími.
Publikoval v denících a časopisech České slovo, Svobodné slovo, Lidová demokracie, Květy, Český svět, Venkov, Eva, Modní revue, Scéna, Divadlo, Světozor, Československé divadlo, Národní divadlo, Časopis Národního musea, Duchovní pastýř, Československý loutkář, Vlasta, Ochotnické divadlo, Komedia, Česká literatura, Divadlo lidové tvořivosti a v publikacích Městských divadel pražských, včetně ročenek Kruhu solistů. Pro literární příspěvky používal často pseudonym Jan Žuk, resp. Jan Port–Žuk nebo je podepisoval šiframi Dr. J. P.; J. P.; J. Ž.; R. T. Některé hry nebo úpravy podepisoval též jako Maruška Jarošková nebo Karla Spáčilová.
V období druhé poloviny okupace kryl svým jménem spolu s režisérem Františkem Salzerem ve Vinohradském divadle uměleckou činnost jevištního a kostýmního výtvarníka Františka Zelenky, který nesměl z rasových důvodů v divadle již oficiálně působit [7].
Po válce, po odchodu z divadla, působil v divadelním oddělení Národního muzea a jako pedagog na pražské DAMU, kde přednášel kostýmní výtvarnictví.
Jeho literární pozůstalost, čítající přes 300 položek, je uložena v pražském Národním muzeu.
Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Jan_Port
V roce 1957 režíroval pásmo Stoletý Shaw v divadelním souboru Máj ÚKDDS Praha.
Bibliografie:
http://cs.wikipedia.org/wiki/Jan_Port
AS 1970/8, s. 17-nekrolog
Archivy:
Divadelní odd. Národního muzea . Pozůstalost Jan Port,
JV 130722 excerpovány kartony (vyhledány informace o oponách o měšťanském divadle. Převažující téma pozůstalosti Zámecké divadlo zpracovává Jiří Bláha.:
Ka 11 inv.č. 95-101
Ka 12 inv.č. 102-108
Ka 15 inv.č. 115-118
Ka 21 inv.č. 159-167
Související Alba
- PORT, Jan, Pravovárečné divadlo v Třeboni, část o městských divadlech v Čechách.
- PORT, Jan, Pravovárečné divadlo v Třeboni. IV. kap. studie Divadlo v Třeboni.
- PORT, Jan: Československá lidová tvořivost divadelní. Část osnovy pro výstavu O české národní divadlo, 1948.
- PORT, Jan: Karel Štapfer. Rukopis studie, 1966, 210 s., excerpce k tématům, ochotníci, loutky,
- PORT, Jan: Městská divadla, cyklus rukopisných studií, nedatováno, excerpce
- Praha, Národní muzeum, Divadelní oddělení, Pozůstalost Dr. Jana Porta
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze.
Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.