Databáze českého amatérského divadla

Osobnosti: CHRISTIÁN, František, (Eduard), malíř

Datum narození: 15.12.1871
Místo narození: Chotěboř
Datum úmrtí: 16.2.1941
Místo úmrtí: Prostějov
Christián Eduard (František), malíř. Byl vedle Karla Štapfera a Svatopluka Bartoše „dvorním“ výtvarníkem firmy A. Münzberg. Projektoval loutky, kostýmy, tištěné i ručně malované dekorace, bianco plakáty, ilustroval loutkářské příručky, např. Střihy a barevné předlohy pro loutky 25 cm (1924) nebo Návod k oblékání loutek (1945). V roce 1933 v Ilustrované příručce k sestavení spolkového loutkového divadla navrhl proscénium, horizont a oponu k tzv. velkým Münzbergovým dekoracím pro loutky 50-60 cm od Svatopluka Bartoše, určeným zejména spolkovým divadlům. Neobvyklým se jeví jeho podíl coby autora barevných ilustrací příručky k těmto dekoracím. Christianovy obrázky mohly ovšem sloužit také jako katalogové předlohy tzv. Münzbergova spolkového divadla, resp. ručně malovaného divadla pro loutky 50 cm, které firma nabízela na zakázku. Ve druhé polovině dvacátých let 20. století vytvořil Christián pro Münzberga unikátní sešit kreseb nejžádanějších loutkových postav, v hantýrce zvaný mustrbuch. Sloužil Münzbergovým řezbářům jako závazný vzorník marionetových typů.
(Jaroslav Blecha)

" „Dvorní„ Münzbergův malíř Eduard Christián je autorem neoklasicistního divadla s folklórními prvky, vydaného Münzbergem v roce 1943. Mytologický motiv opony skrývá národnostní podtext. Divadlo i dekorace měly nahradit rozebrané Štapferovy série tzv. „rodinných dekorací„. Z toho důvodu je zachován formát pozadí 70x45 cm. Výtvarně odpovídají dekorace duchu tvorby Karla Štapfera."
Bibliografie:
Knížák, Milan: Encyklopedie výtvarníků loutkového divadla v českých zemích a na Slovensku od vystopovatelné minulosti do roku 1950. Hradec Králové, Nucleus 2005 , Díl I. s.364.

Související Pojmy

Související Obrázky

Christian František, proscénium s oponou, tisk, 1943
Christián, Alegorie lidského života, tisk.arch., 1943, foto Blecha
Christián, LD tisk, opona v příručce
Christián_25cm, rod.loutk div,opona, tisk
Nepomuk, LD Úslavan, opona Alegorie lidského života, 1943
Nepomuk, LD Úslavan, realizace tištěného portálu a opony Alegorie lidského života, 1943
Tištěné opony tzv. rodinného LD / Christián Eduard (František) / Cvrčci hrají Kašpárkovi, opona k Štapferovu divadlu
Tištěné opony tzv. rodinného LD / Christián, František / Alegorie lidského života, 1943


Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':
Nepomuk, LD Úslavan, realizace tištěného portálu a opony Alegorie lidského života, 1943
Nepomuk, LD Úslavan, opona Alegorie lidského života, 1943
Christián, Alegorie lidského života, tisk.arch., 1943, foto Blecha