Databáze českého amatérského divadla

Osobnosti: DVOŘÁK, Josef, Jilm

dramatizátor, nápověda (režisér) sousedských her
1.pol.19.
O Dvořákovi je známo několik informací a ty, které jsou dostupné nelze ověřit. K sousedským představením Umučení Páně v Jilmě u Vysokého nad Jizerou si zvali ve 2. čtvrti 19.stol. hosta, učitele z Jablonce nad Jizerou, Jana Mencla, který i zde působil jako nápověda (režisér). Byl tu dobře honorován, za každé představení dostal 5 zlatých. Po něm převzal řídící funkci Josef Dvořák, který pro jilemský sousedský soubor kromě toho zdramatizoval také povídku Lomek do 14. obrazů. Zatím nebyla zjištěna předloha hry, je nezvěstný i text.
(Ron)
Bibliografie:
MENČÍK,F.: Prostonárodní hry divadelní, 1.d., Vánoční hry, Holešov 1894, s.II, pozn.3, V.

PORT, Jan: Tvary divadla v Čechách, I., Stín velké noci 1,IV. Lidové pašije, kap. České lidové pašije, s.220n, rkp. v div. odd. Národního muzea v Praze, sign.: T 10331.

SKRBEK, J.: Dějiny divadla v Jablonci nad Jizerou, rukopis. [Jedna kopie byla věnována učiteli Josefu Horákovi z Rožďalovic, jehož písemná pozůstalost je v LA Staré Hrady.]
dle Rona.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':