Databáze českého amatérského divadla

Osobnosti: DVOŘÁK, Gustav, Hradec Králové

Gustav Dvořák, Hradec Králové

Pocházel z uměleckých kořenů, dědeček byl bratrancem hudebního skladatele Antonína Dvořáka.
Také nejbližší rodina - otec, manželka atd. byli aktivními činiteli v ochotnickém divadle.
Povoláním úředník, působil jako přednosta kanceláře státního zástupce v Hradci Králové.

Ochotnickému divadlo se věnoval od 17 let jako herec, režisér, organizátor i dramatický autor.
Nejprve členem ochotnického spolku Klicpera, kde měl první úspěchy - kladný ohlas u diváků i kritiky. Např. spisovatel Ignát Herrmann psal s uznáním o jeho výkonu v roli vodníka v Jiráskově Lucerně, od Karla Horkého dostal pochvalu za roli Thanabauera v jeho hře Vodopád Giessbach. Horký mu nabídl pomoc při získání angažmá v profesionálním divadle v Praze, které však D. nepřijal.

1907 ze spolku Klicpera odešel a společně s Karlem Paulem založil ochotnickou scénu s názvem Dramatické sdružení Tyl , v němž působil 36 let; 25 let tento spolek vedl jako režisér.
Během ochotnické činnosti vytvořil přes 300 rolí a více než 150 her režíroval.

Vedle herecké a režijní práce byl autorem řady dramatických textů. Příznivý ohlas u kritiky prvního z nich, dramatu Pomsta, jej podnítil k další autorské tvorbě: Hra Na pomoc Praze čerpala z historie starého Hradce, Cesta kolem světa za 80 hodin byla inspirován knihou J. Verna; vytvořil dramatické pásmo z českých dějin Duchem a mečem, žánrový obrázek z hradeckého působení V. K. Klicpery a J. K Tyla Episoda velkých, komedii ze života ochotníků Školní příklad. Zdramatizoval i řadu cizích námětů , např. tituly Zahrádka rozkoše, Christobal Kolón, Monument, Svět nevinných aj.
Svá díla uváděl na divadelních scénách pod pseudonymem Pavel Rob.
Všechny Dvořákovy hry byly s úspěchem hrány soubory ochotnických divadel v Hradci Králové i okolí.
Sám sebe charakterizoval jako regionálního dramatického spisovatele; svou činností se výrazně zasloužil o zvýšení úrovně ochotnické práce na Královéhradecku.
Bibliografie:
VE SLUŽBÁCH Thalie II, kap. Tomu věnec budiž dán, Gustav Dvořák, Hradec Králové. Soubor dokladových statí. Liberec, V. Talík za spolupráce ÚMDOČ, str. 66 -67.

BČAD č. 403

Související Texty

Související Obrázky

 Hradec Králové, Tyl, fond SOkA 1
Hradec Králové, Tyl, Duchem a mečem (G. Dvořák), 1924
Hradec Králové, Tyl, Krystóbal Kolón (G. Dvořák), 1928 - plakát


Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':
Hradec Králové, Tyl, Duchem a mečem (G. Dvořák), 1924
Hradec Králové, Tyl, Krystóbal Kolón (G. Dvořák), 1928 - plakát