Databáze českého amatérského divadla

Osobnosti: HLAVÁČ, Petr, Brno-Královo Pole, Dělnické divadlo

Datum narození: 15.6.1943
Místo narození: Brno
Narodil se do ochotnické rodiny a tudíž to nemohlo skončit jinak, než láskou k amatérskému divadlu.
Otec byl ředitelem, režisérem a hercem v divadle Bratrství - pozdějším Dělnickém divadle v Brně Králově Poli až do své smrti. Maminka byla herečkou a později dlouholetou nápovědou souboru, sestra dlouholetou herečkou. Jeho dvě dcery hrály také v souboru.
Po celou dobu existence Dělnického divadla zůstal tomuto souboru věrný, tedy téměř 50 let od svého hereckého a později scénografického začátku.
1949 poprvé vystoupil ve svém prvním představení, hře autorů Dusseau – J. Gowa: Hluboké kořeny.
Do 1973, kdy se oženil, hrál v 45 divadelních hrách a později v dalších asi 5 představeních, ale to už začala etapa jeho působení především jako scénografa.
Jako herec, technický spolupracovník a později scénograf Dělnického divadla účinkoval na 11 Jiráskových Hronovech.
Z významnějších inscenací, kde působil jako herec, to byl např. na 44. JH Sníh nad limbou, na 46. JH Sníh se smál, až padal, na 49. JH Dva na koni, jeden na oslu. Na dalších čtyřech inscenacích pracoval Petr Hlaváč jako scénograf: na 49. JH Kolébka, na 50. JH Ženský zákon, na 52. JH Příběh koně a konečně na 74.JH Hadrián z Římsů. Dodnes je pravidelným návštěvníkem této přehlídky, o níž zasvěceně referuje na oblastním předsednictvu SČDO.
1960 navrhl svou první výpravu k divadelní hře - pohádce V. Vaňátka Neohrožený Mikeš.
Od 1974, kdy od souboru odešel dlouholetý scénograf Jiří Malý, pracoval jako scénograf Dělnického divadla až do definitivního konce činnosti souboru v roce 1992. Za tuto dobu navrhl výpravu k celkem 65 divadelním hrám, ať už pohádek nebo představení pro dospělé. Při této činnosti spolupracoval nejenom s amatérskými, ale i s profesionálními režiséry např. Pavlem Rímským z tehdejšího brněnského divadla Bratří Mrštíků.

1979 vystavoval na pražské výstavě amatérské scénografie pořádané SČDO.

Za své výpravy dostal několik ocenění na různých amatérských divadelních přehlídkách a některé mohli také vidět i návštěvníci Jiráskových Hronovů, například:
1979 A. Jirásek: Kolébka, režie F. Klaška,
1980 J. G. Tajovský: Ženský zákon, režie P. Rímský - s touto inscenací se soubor DD zúčastnil i divadelní přehlídky v Bulharském Blagoevgradu,
1982 M. Rozovskij: Příběh koně, režie P. Rímský

naposledy 2004 V. K. Klicpera: Hadrián z Římsů, režie F. Klaška.

Od 1983 se nepřetržitě každoročně účastní celých Jiráskových Hronovů.

Po zániku Dělnického divadla - které /mimochodem/ nebylo způsobeno nechutí členů souboru dělat amatérské divadlo, nýbrž neúnosnými podmínkami, které si kladl zřizovatel - se zapojil do činnosti SČDO - jehož je dlouholetým členem – a pracuje v oblastním výboru.

2009 byl jmenován jako scénograf do odborné poroty krajské divadelní přehlídky Divadelní sešlost Boleradice.

2013 - za dlouholetou obětavou práci pro ochotnické divadlo na návrh SČDO oceněn Zlatým odznakem J. K. Tyla.
Bibliografie:
MALÝ, Jiří: Heslo pro Databázi ČAD. Rkp. červenec 2009.

VÝSTAVA Scénografické školy SČDO & Amatérské scénografie.Katalog výstavy pořádané SČDO ve spolupráci s DÚ, Městskou knihovnou, Kulturním domem hl. m. Prahy v Městské knihovně v Praze 20. 6. - 15. 7. 1979.

Související Obrázky

Alois Jirásek: Kolébka, scéna P. Hlaváče a F. Klašky
Brno, Dělnické divadlo, Filosofská historie, 1960
Brno, Dělnické divadlo, Hra lásky a náhody, 1965
Hlaváč, Petr, Brno, Dělnické divadlo, Zlatý odznak J. K. Tyla 2013
Hlaváč, Petr, Brno, Dělnické divadlo, Zlatý odznak J. K. Tyla 2013


Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':
Hlaváč, Petr, Brno, Dělnické divadlo, Zlatý odznak J. K. Tyla 2013
Alois Jirásek: Kolébka, scéna P. Hlaváče a F. Klašky