Databáze českého amatérského divadla

Osobnosti: POLÁŠEK, Jiří, Blansko

Datum narození: 1928
Místo narození: Brno
Režisér a scénograf blanenského Divadla pracujících Metra Blansko od 1955.

1955-1992 v režii J. Poláška vybraná dramaturgie, např. Čapek, Nezval, Leonov, Suchý - Havlík, Voskovec a Werich, Gogol, Hrabal, Šotola, Majakovskij, Voltaire.

1984 FEMAD - Divadlo Metra, Suchý - Havlík: Elektrická puma, z politckých důvodů zakázán na JH.
1987 JH - DS ZK Metra, Suchý - Havlík: Hra na dr. Johanna Fausta
1989 JH - DS ZK Metra, Majakovskij: Příliš horká lázeň a Hacks: Jarmark


JH 1989: Tím, že pojmenovávali svět kolem sebe, říkali divákovi “podívej se na nás, nejsi stejný jako my?” Právě tento apel podle mého názoru v roce 1989 na Jiráskově Hronově pobouřil funkcionáře KSČ. Psychicky nevydrželi v Majakovského Příliš horké lázni poslouchat “Blbnem dál pod jakýmkoliv praporem” a další původní písně z dílny divadla. (DS ZK Metry Blansko)
LÁZŇOVSKÁ, Lenka: Jiřímu Poláškovi. Anatérská scéna 2003, č. 1, s. 25, foto.
Bibliografie:
LÁZŇOVSKÁ, Lenka: Jiřímu Poláškovi. AS 2003, č. 1, s. 25, foto.

POLÁŠEK, Jiří: Zahrada paměti. In: Antonín Knies: Blanenské divadlo 1892-1992, s. 79-95.

AS 2002–1/25
Poznámka:
Řekne-li se v Blansku divadlo, ozvěnou se vrací: Jiří Polášek. Pranic nevadí, že na živobytí si vydělával jinou profesí, byť zase ne tak vzdálenou. Neboť výtvarničení jde s divadlem v mnoha případech ruku v ruce.

Jiří Polášek je absolventem státní grafické školy v Praze. Pracoval jako grafik, později designér firmy Metra Blansko. Nyní je již v důchodu. Začátek jeho režisérské, dramaturgické, scénografické a herecké činnosti se váže k roku 1955, a to Čapkově Matce a Nezvalově Manon Lescaut.

K divadlu ho přivádí mnoho zážitků z dětství. Jako dítě vášnivě poslouchal rozhlasové hry. Mezi nezapomenutelné zážitky patří také báječné inscenace dětských oper a baletů v Brně v choreografii Ivo Váni Psoty. Při návštěvě Prahy ho fascinují Vlasta Burian a V W. Tajně hltal knihy z edice DP, bratry Čapkovy i poezii.

K výtvarnému umění Polášek přičichl v tiskárně, kde byl jeho tatínek spolumajitelem. Tam se tiskly knihy Moravského kola spisovatelů, jezdili sem ilustrátoři na domluvy a korektury a samozřejmě zvali na vernisáže.

V roce 1957 v jeho režii představuje Blanenské divadlo veřejnosti Goldiniho Sluhu dvou pánů. V roce 1957 kabaret Brejle a Nezvalovy Milence z kiosku. Suchý-Šlitr je poprvé uveden v roce 1963 „Hudební revue" Jonáš a tingltangl.

Po osmileté pomlce začíná v tuhých časech normalizace druhá epocha divadla, a to Voskovcem a Werichem: Caesar. Ale začínají i každoroční svízele před různými porotami. Přesto téměř rok co rok jedna nová inscenace. V roce 1972 (a 1975) Gogol. Napřed Revizor, pak Ženitba. V roce 1977 Čapkové, Ze života hmyzu. Po malém oddechovém času další V W v roce 1979 – Těžká Barbora a v roce 1980 další Suchý a Šlitr – leporelo Vyvěste fangle.

V roce 1982 Hrabal (Bambini di Praga). Soubor jezdí po festivalech. V roce 1983 a dále: Kuře na rožni, 2× Suchý –Havlík a to už je zase úspěch. V roce 1989 vypukl v Hronově a pak i v Blansku skandál ke hře Příliš horká lázeň Vladimíra Majakovského. Přichází listopad 1989 a vše je rázem jinak. Následuje celá řada her, inscenací, výstav a úspěchů. Připomeňme jen některé: 2000 – Elektrická puma. 2001 – komediální jevištní balábile z her Ivana Vyskočila Hamlet 2001 a Meziřečí. 2001 – montáž textů I. Vyskočila: Haprdáns. 2002 – Soirée aneb Concerto grosso. 2004 – Grand aneb Semafor má zelenou. 2006 – Neil Simon: Vstupte! 2007 – Michal /Hrabal/ Bednář: Fragmenty. Režisér, scénograf a výtvarník Jiří Polášek je spojen s Blanenským divadlem. Není podstatné, že začínal v Divadle pracujících Metra, posléze byl v DS ZK ČKD Blansko a v devadesátých letech v Blanenském divadle. Podstatné je, že od roku 1955 s malými přestávkami žije divadlem dosud.

Město Blansko udělilo v pátek 5. března 1993 poprvé Cenu města Blanska za kulturu. Richardu Polanskému, Blanenskému divadlu, Jiřímu Poláškovi a Smíšenému pěveckému sboru Rastislav.

PAVEL SVOBODA
Profese:
režisér
Význam:
vynikající jedinec v místě
Obor působení:
činohra

Související Obrázky

57.JH Blansko, Hra na dr Johana Fausta, r, Jiří Polášek,  1987.
Blansko, Blanenské divadlo, Fragmenty, návrh scény Lady Hamilton, 2007
Blansko, Metra, Liška a hrozny, návrh scény, 1960
Blansko, Metra, Mandragora, návrh scény, 196x
Blansko, Metra, Zlatý kočár, návrh scény, 1960
Blansko, Sokol, Blanenské divadlo 1892 - 1992
Jiří Polášek
Jiří Suchý, Jiří Šlitr: Elektrická puma, režie Jiří Polášek.
Polášek Jiří


Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':
Jiří Polášek
Blansko, Sokol, Blanenské divadlo 1892 - 1992
Polášek Jiří
Jiří Suchý, Jiří Šlitr: Elektrická puma, režie Jiří Polášek.
57.JH Blansko, Hra na dr Johana Fausta, r, Jiří Polášek,  1987.