Databáze českého amatérského divadla
Osobnosti: VOSKA, Václav
Datum narození: 21.10.1918
Místo narození: Praha
Datum úmrtí: 20.8.1982
Místo úmrtí: Valašské Meziříčí
Václav Voska patřil především k významným osobnostem českého divadla 20. století, výraznou stopu po sobě ale zanechal i v oblasti filmu a televize. Narodil se v Praze do učitelské rodiny, jeho otec byl ředitelem gymnázia ve Slovenské ulici na Vinohradech, kde také Václav Voska vystudoval. Již jako student se zároveň věnoval divadlu, mezi jeho další zájmy patřila i hudba (soukromě studoval hru na klavír). Po maturitě začal studovat na právnické fakultě Univerzity Karlovy, ale uzavření vysokých škol v roce 1939 jeho studijní záměry zmařilo.
Na své středoškolské první zkušenosti s divadlem navázal účinkováním v Měšťanské besedě, po opuštění studií práv nastoupil jako elév do Městského divadla na Královských Vinohradech (1939), kde byl od roku 1943 veden jako řádný člen. Po skončení války byl přizván jako stálý člen do činohry Národního divadla (1945-1951). Zde dostal příležitosti ve výrazných vedlejších postavách světového i domácího dramatu (Cyrano z Bergeracu, Matka, Jan Žižka).
Počátkem padesátých let odešel Václav Voska z Národního divadla a stal se přední osobností nově formovaného souboru Městských divadel pražských, jemuž zůstal věrný až do smrti (1951-1982). Teprve tady mohl v plné šíři rozvinout své specifické herectví, které prokazoval především v charakterních úlohách, nevyhýbal se ale ani komediálnímu repertoáru. Bezchybně se dokázal pohybovat nejen mezi různými žánry, ale prokázal i schopnost poradit si jak s antickým dramatem, tak i s nejnovějšími hrami moderních autorů.
Zatímco na jevišti se v průběhu let Václav Voska vyprofiloval v jednu z předních osobností divadla druhé poloviny 20. století, film ani televize mu zdaleka neposkytly odpovídající příležitosti. Otakar Vávra jej v padesátých letech obsadil do všech částí své husitské trilogie, první výraznou roli dostal v dramatu ze současnosti ROZTRŽKA (1956). Častější možnosti vystoupení před kamerou začal počátkem šedesátých let dostávat v televizi, kde hrál později v řadě inscenací i seriálů.
Jestliže jako herec vystupoval Václav Voska s intelektuální noblesou, jeho soukromý profil navíc doplňovaly lidské a morální hodnoty, které vyznával, a v průběhu demokratizačního procesu konce 60. let se stal jednou ze vzorových osobností z řad známých umělců. Souvisela s tím i jeho ocenění (titul Zasloužilého umělce 1966, Cena Československé televize 1967). Svůj postoj k veřejnému dění deklaroval Václav Voska v roce 1968, kdy se stal poslancem České národní rady. Jeho politická kariéra však měla jen krátké trvání a normalizační režim mu později tuto angažovanost dal najevo ztíženými možnostmi vystupování v médiích.
Zdroj: https://www.fdb.cz/lidi-zivotopis-biografie/22490-vaclav-voska.html
V počátcích své herecké dráhy spolupracoval s Dramatickým studiem ČIN Praha:
1939 – Molière: Janek. Režie Jiří Voska (krycí jméno Václava Vosky), výprava a kostýmy Déda Papež. Premiéra 9. 12. 1939.
Bibliografie:
AS 1966/7, obálka-o něm a rozhovor
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze.
Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.