Databáze českého amatérského divadla

Osobnosti: APIAN, Matouš

Datum narození: 155x
Místo narození: Plzeň
Datum úmrtí: 160x
Matouš APIAN (Apyan, alias "Stolička")
* 2.pol.16.stol., Plzeň
+ 1.pol.17.stol., ?

Římskokatolický kněz, pořadatel divadelního představení

1622 před vánocemi přišel jako katelický kněz z Pardubic do bouřlivé nekatolické Kutné Hory a hned zaváděl zvyklosti podle "římského religionu".
Patřilo k nim i "provozování Tragedie památky vzkříšení Krista Pána", což pohoršovalo tamější evangelickou obec.
K tomu nechal z prostřed chrámu sv. Jakuba odstranit lavice a postavit místo nich "theatrum", simultánní jeviště s božím hrobem a několika dalšími dějišti.
Je pravděpodobné, že se produkce opakovala až do r. 1626, kdy byl přeložen do Chrudimi.
Zůstává otázkou, zda to byla inscenace podle vzoru jezuitských velikonočních produkcí nebo pozdně středověkých divadelních konvencí. Sotva při tom účinkovala škola, herce spíše našel mezi "lidem obecným", který si oblíbil divadlo (dobrovolníci z řad obyvatelstva).
(Ron)
Bibliografie:
DAČICKÝ z Heslova, M.: Prostopravda - Paměti. Editoři Ed. Petrů a E. Pražák. Praha 1955, s. 597, 628.

JAKUBCOVÁ, Alena a kol.: Starší divadlo v českých zemích do konce 18. století. Heslo, literatura. Praha, Divadelní ústav a Academia 2007, s. 24.

PORT, J.: Tvary divadla v Čechách, I. - Stín velké noci 1,I. Středověké velikonoční hry, s. 121. Rkp. v div. odd. Národního muzea v Praze, sign.: T 10331.

RON, Vojtěch: Heslo pro Databázi ČAD. Rkp. 2004.

Související Pojmy

Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':