Databáze českého amatérského divadla

Osobnosti: SLÁMA, Tomáš

Datum narození: 16.4.1940
Místo narození: Rychnov nad Kněžnou
Datum úmrtí: 15.6.2004
Místo úmrtí: Praha
Absolvent Pedagogického institutu, později FAMU, rozhlasový redaktor a publicista, který začínal v ostravském divadle Pod okapem a působil i v jeho pokračovateli, Divadélku Waterloo (byl také vedoucím Klubu Waterloo), takže se mu nevyhnuly problémy, které členové tohoto divadla měli.

Za inscenaci Divadla Waterloo byl podmíněně odsouzen.
V letech 1972–1975 pracoval jako dělník.
Potom byl programovým pracovníkem vysokoškolského klubu, připravoval a uváděl jazzové koncerty, pracoval v Československém rozhlasu, jenže i odtamtud musel v roce
1984 odejít.
V roce 1990 se do rozhlasu vrátil jako autor a průvodce rozhlasového pořadu Tobogan (posléze jako externista) a externě spolupracoval i s televizí.
Jeho rozpravy s předním českými divadelníky vyšly na několika albech a kazetách, vydal i knihy Slámoviny a Mým dramaturgům s láskou.
V roce 1967 pracoval v porotě MFP.
S velkým zaujetím pomáhal při propagaci 1. i 2. dílu Místopisu českého amatérského divadla (i při přípravě 2. dílu poskytl dokumenty k zániku Divadla Waterloo). 2. dílu a Divadlu Okap věnoval i jeden ze zářijových Toboganů v roce 2003.
Přivedla Pavla Dostála na myšlenku, že by bylo dobře připravit publikaci o malých scénách 60. let, kterou pod názvem Pódia z krabičky vydal v roce 2005 NIPOS.
Bibliografie:
SLÁMA, Tomáš: Slámoviny a
SLÁMA, Tomáš: Mým dramaturgům s láskou

FABIÁN, Josef: Podklad k heslu pro DBČAD. Rkp. 2005.

Související Obrázky

Ostrava, Waterloo, Čaj o páté, zahajovací představení souboru, 1968


Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':