Databáze českého amatérského divadla

Osobnosti: CÓN, Sláva (Břetislav), Rakovník, Chlumec n. C.

Datum narození: 9.10.1906
Místo narození: Zlonice, o. Kladno
Datum úmrtí: 2.1.1977
Místo úmrtí: Rakovník
Narodil se ve Zlonicích u Slaného ale vyrůstal s rodiči v Chlumci nad Cidlinou. I když se okolo divadla pohyboval už jako malý chlapec, první herecké vystoupení měl
v patnácti letech v aktovce Jen trochu kuráže, všechno se dokáže.
Povoláním byl vedoucí úředník státního notářství v Rakovníku.
Hrál v Pěvecko-ochotnické jednotě Klicpera a v Dělnickém divadelním spolku Pokrok v Chlumci nad Cidlinou jako člen, jako host pak v mnoha profesionálních divadelních společnostech i na pozvání předního divadelního ředitele J. Bittla. Seznámil se s mnoha vynikajícími českými profesionálními herci. Vytvořil nevyčíslitelné množství postav. Byl rozený herec, jemuž byly dány do vínku všechny předpoklady.
Již v roce 1940 hrál své pětisté představení.
Prvně režíroval 13. 11. 1926 Kvapilovu Princeznu Pampelišku.
V roce 1940 zaznamenal svou první účast jako herce a režiséra na Jiráskově Hronovu s Fibichovým melodramem „Námluvy Pelopovy“.
Spolupracoval při založení festivalu Klicperův Chlumec, účastnil se zájezdů po téměř všech festivalech v Čechách. Ochotně a iniciativně přikládal ruku k dílu. Dostalo se mu mnoho pozvání k profesionální práci. On však zůstal věrný ochotnickému divadlu.
V roce 1946 byl přeložen do Rakovníka. Zapojil se do ochotnické práce, vnesl do souboru Tyl nový život. Přinesl si s sebou svou oblibu pro dramatickou báseň, patrně jen proto provedli rakovničtí Dvořákovu Novou Oresteu a výsledkem jeho úsilí byla účast na Jiráskově Hronovu.
Zkušený rutinér, jemuž bylo divadlo vším, zde intenzívně spolupracoval s dalším divadelníkem, umělcem - výtvarníkem Ing. arch. Jiřím Vopršalem.
Následovaly další režijní a herecké práce převážně na dramatech náročných, obsáhlých s velkými požadavky na celý soubor. Některé své herce teprve učil hrát, někdy obsadil do role začátečníka, který byl na scéně poprvé a výsledek byl překvapující.
Jeho přičiněním se i dosud ochotnicky aktivní město v 50. letech stalo hlavní kulturním činitelem okresu a místní soubor plně nahradil oblastní divadlo. Rakovnický soubor hrál pod Cónovým vedením až stovku her ročně, od 1946 do 1966 uvedli rakovničtí ochotníci o třetinu her víc než za celou dosavadní činnost od r. 1812.
Dal možnost i domácím autorům a režíroval jejich hry (Ohnivec, Blýskání na časy, Jana Marie).
Za svého působení v souboru provedl přes 70 režií. V převážné většině her ještě hrál hlavní roli: Orestes v Nové Orestei, Jakub v Dnes večer přijde přítel, poručík Fred Larsen Ve Stanici Gordian, Maršál v Bílé nemoci, Honza v Princezně Pampelišce, Jan z Jenštejna v Ohnivci, Oberon ve Snu noci svatojánské, Pan Hošek ve Veselých paničkách Windsorských, Jánošík v Jánošíkovi, Pelops v Námluvách Pelopových, Doktor Donát Osvětlo v Mezi proudy, Malvolio ve Večeru tříkrálovém, Pelops ve Smíru Tantalově, Mlynář v Lucerně, A. F. Ljupkin-Ťupkin v Revizorovi, Petrucio ve Zkrocení zlé ženy, Don Juan v Donu Juanovi, strážmistr u Putimi v Dobrém vojáku Švejkovi, Theseus v Hippolytovi, farář Stehlík v Zapadlých vlastencích, Nil v Měšťácích, Myslivec v Loupežníkovi, Pan Dudič ve Fidlovačce, Antonio v Kupci benátském, Pelops ve Smrti Hippodamie, Isidoro v Poprasku na laguně, Lopotuchov v Metelici.
Robustní nervní člověk, citlivě reagující na každé nepochopení. Na scéně působil jako pilíř souboru, neobyčejná paměť, barvitý hlas, velký mimický fond, kázeň, citová vroucnost bez sentimentality, „umění odvádět divákovu pozornost od vnější akce k vnitřnímu stavu hercovy duše“, kultura řeči, úsporné gesto.
1960 Vladař v Dnes ještě zapadá slunce nad Atlantidou.

Po této inscenaci z Tyla na čas odešel a režíroval v divadelním ochotnickém souboru Nová scéna při Okresním soudu v Rakovníku: Lope de Vega - Čarokrásná ševcová, J. Kubínek - Píseň o rodném kraji, William Shakespeare - Sen noci svatojánské.
V roce 1967 opět v Tylu uvedl Jiráskovu Lucernu, Třetí zvonění V. Štecha s Hašlerovými písničkami a Aristokraty N. Pogodina ve spolupráci s ochotníky z Úvalu u Prahy, hru J. Říhy Polibek královský.
Slavnostní představení k oslavám 160. výročí českého divadla v Rakovníku a 100. výročí Divadelní ochotnické jednoty Tyl v Rakovníku (hra K. Foitla Rakovnický primas Diviš Rubín) bylo provedeno 22. 11. 1972 pod režijním vedením Slávy Cóna.
Následovaly další režijní práce: Bejvávalo aneb Loupežníci na Chlumu, RUR, Dalskabáty hříšná ves aneb zapomenutý čert, Maryla, Veselé paničky windsorské, Čekanky
a poslení režie - hra Jana Jílka Silvestr.
Pod jeho režijním vedením, za spolupráce všech členů souboru, Divadelní ochotnická jednota Tyl Rakovník 4x na Jiráskově Hronově: v roce 1947 s Novou Oresteou, 1948 s Princeznou Pampeliškou, 1949 s Ohnivcem a v roce 1958 s Metelicí.
Za Cónova vedení rakovnický Tyl uskutečnil řadu zájezdů po celých Čechách.
Dal podnět k organizování Wintrových divadelních her a Křivoklátského divadelního léta.
Cón byl znám jako přítel vesnických souborů, které rád režíroval. Přednášel na ochotnických kurzech, z jeho iniciativy hostovali v Rakovníku Otylie Beníšková, Zdeněk Štěpánek, Eduard Kohout.

Byl nositelem zlatého odznaku Tyla (1956).

V roce 1947 při oslavách 75. výročí Tylu své vyznání divadlu končil slovy našeho význačného dramatika: :

Zakotven v životy, životy tvořím
vyžívám tragiky, jásám a hořím.
Z bolů svých, z nadějí, ze vzdoru vznětu,
děje si vymýšlím, lidi si hnětu,
krví svou sytím je, dech svůj v ně dýši,
na mužné kronice života píši:
D i v a d l o - d i v a d l o
Bibliografie:
KATALOG LANius Městské knihovny v Rakovníku. PILÍKOVÁ, Hana. zpracovala heslo v březnu 2004.

MEJSTŘÍK, Karel: Šedesátka Břetislava Cóna. AS 1967, č. 3, s. 17.

PILÍKOVÁ, Hana: Heslo Sláva Cón pro Databázi ČAD. Rkp. 2004.

LHOTA, Lad.: Cón aneb Život ochotnickému divadlu. Amatérská scéna 1976, č. 10, s. 18.

Ochotnické divadlo Rakovník 1812-1972.

Program k představení Lucerny v roce 1952 při příležitosti oslav 30 let divadelní ochotnické práce Slávy Cóna.Amatérská scéna 1966, č. 12, s. 23; 1973, č. 7, s. 20; 1976, č. 10, s. 18-zpráva, studie
Archivy:
Archiv Divadelního spolku Tyl v Rakovníku

Související Obrázky

Česká Lípa, Jirásek, Lucerna, Jirásek, 1945, r. Sl.Cón, otevření divadla, program
Rakovník, Tyl, Dnes ještě zapadá slunce nad Atlantidou, 1960, jako vladař a r. Sl. Cón
Rakovník, Tyl, Janošík, 1950, jako Janošík a r. Sl. Cón
Rakovník, Tyl, Každý něco opro vlast, 1959, r.a na obr. Sláva Cón
Rakovník, Tyl, Lucerna, 1952, jako mlynář a r. Sl. Cón
Rakovník, Tyl, Nová Oresteia, 1946, jako Orestes a r. Sl. Cón
Rakovník, Tyl, RUR, 1973, na snímku Sláva Cón
Rakovník, Tyl, Zkrocení zlé ženy, 1953, jako Petrucio a r. Sl. Cón


Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':
Rakovník, Tyl, RUR, 1973, na snímku Sláva Cón