Databáze českého amatérského divadla
Osobnosti: KOBRLE, Karel LD
Datum narození: 1.4.1888
Místo narození: Lomnice nad Popelkou
Datum úmrtí: 17.6.1934
Místo úmrtí: Beroun
V letech 1907-1911 studoval na filosofické fakultě UK v Praze
Byl profesorem češtiny a francouzštiny na reálce v Táboře a později v Berouně.
Patřil do skupiny intelektuálů, kteří se od začátku druhého desetiletí 20. stol. (dnes se toto období označuje termínem loutkářská renesance) snažili svým zájmem o loutkové divadla a zejména svým konkrétním přispěním zvýšit uměleckou úroveň loutkového divadelnictví a v protikladu k tradičnímu loutkářství dát tomuto divadelnímu druhu moderní výraz.
1912 se jako člen Českého svazu přátel loutkového divadla zapojil do významné akce Svazu: sériovou výrobu loutek a dekorací pro rodinná loutková divadla. Podle kreseb M. Alše vymodeloval menší 25cm marionety, jejichž výrovy se ujal závod A. Münzberg. Pod názvem Alšovy loutky(též alšovky) si pro svou výtvarnou úroveň a technické přednosti, zejména velkou pohyblivost, získaly velkou oblibu na domácích rodinných scénách i u začínajících ochotnických loutkářů. Jeho zájem však upoutaly i maňásky, pro které se snažil svými překlady z cizích literatur připravit hodnotný repertoár. Překládal především hry francouzského maňáskáře Durantyho (mj. Osudy kufru, Kominíčkovo štěstí, Pierot pekař ad.) a L. de Neuvilleho (Kašpárek rybářem).
1913 vymodeloval originální maňásky pro arch. V. Zákrejse, který v roce 1913 uspořádal v hotelu Merkur v Praze cyklus představení francouzských maňáskových komedií, jenž pro tuto příležitost K. přeložil a upravil. Později byl spoluautorem publikace František hrabě Poccii, věnovanou německému autorovi loutkových her, jehož hru Tři přání také přeložil. Tyto dramaturgické podněty měly velký význam pro formování české loutkářské dramatiky i dramaturgie ochotnických souborů.
1918 -1019 v době kdy působil na gymnáziu v Táboře inicioval vznik maňáskového loutkového divadla, které působilo U Mědínků, působili zde profesoři gymnázia i sudenti, mj. Jaroslav Šváb.
Od 1923 se podílel na činnosti Loutkářského soustředění,
1924 v Berouně založeno loutkové divadlo spolku Jungmannova nadace. Divadlo bylo považováno za nejkrásnější loutkové divadlo Podbrdska. Vůdčí osobností byl známý loutkářský výtvarník, profesor gymnázia Karel Kobrle.
1929 patřil k zakládajícím členům UNIMA
Bibliografie:
Autorské práce:
František hrabě Pocci, klasik loutkových her, Choceň (b.d., spoluautor)
Pět vybraných her pro loutky na prsty, Choceň 1918
Hadí studánka, (loutk. hra, b.d.)
Divadlo loutek na prsty, Loutkář 1919/20, s. 11-3, 23-5
Dekorativní sochy pro spolkové divadlo, Loutkář 1925/26, s. 70
Několik myšlenek o loutkovém divadle, Loutkář 1920/21, s.50-53, 87-88
Za samostatnost loutek, Loutkář 1924/25, s.126-131
Životopisné:
BLECHA, Jaroslav, JIRÁSEK, Pavel: Česká loutka, 2008, s. 142
DUBSKÁ, Alice: Dvě století českého divadla, 2004, s. 159
MALÍK, J.: České a slovenské loutkové divadelnictví, 1968, s.11
MALÍK, J.: Snahy o renesanci loutkového divadla, in Dějiny českého divadla VI, 1977, s.507.
MÍSTOPIS českého amatérského divadla, I. díl. Praha, IPOS-ARTAMA 2001, s. 62. 1 foto č. 24.
Prof. Karel Kobrle. (Nesign.) Loutkář 1934/35, s. 19.
Archivy:
Soubor 57 loutek pro Alšovo loutkové divadla je uložen v divadelním oddělení Národního muzea v Praze, hlavičky maňásků ,původně se sbírky Jana Malíka, jsou uloýeny v Muzeu loutkářských kultur v Chrudimi
Související Geografické celky
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze.
Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.