Databáze českého amatérského divadla
Osobnosti: ŠALOUN, Ladislav
Datum narození: 1.8.1870
Místo narození: Praha
Datum úmrtí: 18.10.1946
Místo úmrtí: Praha
Patřil k nejvýznamnějším představitelům českého secesně symbolistního sochařství. Věnoval se drobné plastice i monumentální sochařské tvorbě, vytvořil mj. pomník Jana Husa na Staroměstském náměstí v Praze).
V době vznikajícího českého moderního loutkářství patřil do skupiny českých výtvarníků, kteří se s velkým nadšením snažili prosadit v loutkářské tvorbě umělecké aspekty. Modeloval loutky a propagoval loutkové divadlo. Pozoruhodným výtvorem byly jeho hliněné hlavičky loutek, které v roce 1924 vystavoval na loutkářské výstavě v Praze.
V roce 1914 se stal spoluzakladatelem Loutkového divadla Umělecké výchovy. Pro toto divadlo navrhoval loutky, kostýmy i příležitostně dekorace, podílel se zejména na celkové režijní a scénografické koncepci zahajovací premiéry Škroupovy opery Dráteník (1914). Významné byly jeho návrhy kostýmů pro hru M. Gebauerové Jak Jaromír k štěstí přišel (1914), v nichž uplatnil výraznou stylizaci v duchu doznívající secese. Jeho aktivní zájem o loutkové divadlo významně podpořil rozvíjející se amatérské loutkářství v první čtvrtině 20. století.
Zpracovala: A. Dubská
1926 navrhl spolu s Alfonsem Muchou scénu a výtvarnou koncepci monumentální inscenace Slovanské bratrstvo pro VIII. všesokolský slet. První uvedení skončilo fiaskem způsobeným velkou vodou Vltavy.
Ladislav Šaloun (1870 Praha – 1946 Praha) patří k nejvýznamnějším českým sochařům, byl ovlivněn secesní dekorativností. Studoval na pražské Reynierově kreslířské škole a v ateliérech u Tomáše Seidana a Bohuslava Schnircha. Byl členem SVU Mánes. Z jeho sochařských prací je nejznámější pomník Mistra Jana Husa na Staroměstském náměstí v Praze. Patřil k zakladatelům Loutkového divadla Umělecké výchovy a byl jeho prvním vedoucím. Navrhoval pro ně loutky, kostýmy a dekorace, vytvořil jeho první proscénium a vyšívanou oponu. Pro divadelní sál Umělecké výchovy v Raisově škole na Vinohradech navrhl figurální výzdobu, pohádkové postavy uměřené secesní stylizace (1924). Jeho aktivní spolupráce s Uměleckou výchovou skončila v polovině dvacátých let.
Zpracoval Bronislav Pražan
Bibliografie:
Autorské práce:
Antičtí herci a loutky. In: Loutkářská čítanka, 1925, s. 12-27.
Životopisné:
BLECHA, Jaroslav, Jirásek Pavel, Jirásek Václav: Česká loutka, Praha 2008, s, 212, 220, 231
ČESAL Miroslav: Vůdčí osobnost amatérské etapy. Loutkář 44, 1994, s.
A. DUBSKÁ: Dvě století českého loutkářství. Praha, AMU 2004, s. 161n.
KNÍŽÁK, Milan: Encyklopedie výtvarníků loutkového divadla v českých zemích a na Slovensku od vystopovatelné minulostido roku 1950, Praha 2005, díl II. s. 917n.
nesign.: Ladislav Šaloun. Československý loutkář 24, 1974, s. 88
SKÁLA Vít: Historie Loutkového divadla Umělecké výchovy. Rkp. in Divadelní ústav, Praha.
UHLÍŘ L.: Ladislav Šalouna jeho dílo. Praha 1930.
TOMAN, Prokop: Nový slovník československých výtvarných umělců, praha 1050, s. 519n.
Obrázky:
Marionnettes du Musée National Prague. Praha 1997, s. 45, 47-48.
A. Dubská: Dvě století českého loutkářství. Praha, AMU 2004, str. 163, 175
VALENTA, Jiří (ed.): Malované opony divadel českých zemí. Praha, NIPOS 2010, s. 344
Archivy:
DNM: Šalounovy práce pro Loutkové divadlo Umělecké výchovy.
Související Geografické celky
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze.
Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.